1. خانه
  2. روانشناسی کودک
  3. معرفی دوره استقلال و مسئولیت‌پذیری کودک

معرفی دوره استقلال و مسئولیت‌پذیری کودک

  1. خانه
  2. روانشناسی کودک
  3. معرفی دوره استقلال و مسئولیت‌پذیری کودک
معرفی دوره استقلال و مسئولیت‌پذیری کودک
  • قیمت:
  • قیمت:
  • 0 ریال

بسیاری از ما والدین تلاش می‌کنیم تا مسئولیت و مسئولیت‌پذیری را به کودکانمان آموزش دهیم. خیلی از ما اعتقاد داریم که مسئولیت‌پذیری در کودکان با سپردن و محول کردن کار‌های روزمره به آن‌ها میسر می‌شود. کارهایی مثل خالی کردن سطل زباله و .. اما آیا واقعا این کارها تاثیر مثبتی در ایجاد احساس مسئولیت‌پذیری در کودک دارد؟

راستش را بخواهید این اقدامات برای اداره‌ی خانه مهم هستند اما می‌توان گفت که در ایجاد احساس مسئولیت‌پذیری در کودک نقش مثبتی ندارند! پس راه حل چیست؟

مسئولیت تحمیل شدنی نیست بلکه در درون کودک رشد می‌کند و بر اساس ارزش‌های جامعه و خانواده هدایت می‌شود. رشد و ایجاد مسئولیت در کودک نیازمند آموزش‌ها لازم و صحیح است. باید بدانیم که در مسیر آموزش هیچ راه میان‌بری وجود ندارد! کودکان به طور ذاتی با احساس مسئولیت به دنیا نمی‌آیند. احساس مسئولیت به تدریج و با گذشت زمان کسب می‌شود و نیاز به تمرین روزانه دارد.

قرار است در دوره‌ی مسئولیت‌پذیری و استقلال کودک چه کاری انجام دهیم؟

ما در دوره‌ی استقلال و مسئولیت‌پذیری کودک تلاش کرده‌ایم که در ابتدای این مسیر طولانی همراه شما باشیم و آموزش‌ها لازم را به شما بدهیم. باز هم نیاز به یادآوری است که درست مانند یادگیری هر مهارت دیگری، یادگیری مسئولیت‌پذیری هم به زمان و تمرین نیاز دارد.

ما در این دوره تلاش می‌کنیم که با ارائه‌ی آموزش و تمرین، بررسی تمرین‌ها و پاسخ به پرسش‌هایتان، ابتدای مسیر را برای شما هموارتر نماییم.

سرفصل‌های دوره مسئولیت‌پذیری و استقلال کودک

سرفصل‌های دوره به شرح زیر است:

۱- آشنایی با ساختار مغز در فرایند یادگیری

ما قرار است استقلال و مسئولیت‌پذیری را به کودکانمان آموزش دهیم. حالا سوال اینجاست که چگونه می‌توان کودک را برای یادگیری آماده کرد؟ آیا از اثر محیط بر یادگیری کودک آگاهیم؟ چه تمرین‌ها و فعالیت‌هایی برای پربار کردن محیط و کمک به یادگیری بیشتر کودک وجود دارد؟
قرار است درباره‌ی این مسائل در درس اول حرف بزنیم و تمرین کنیم.

۲- مدیریت احساسات و تاب‌آوری

در این درس قرار است درباره‌ی شناخت احساسات و بروز آن و اهمیت این کار در استقلال و مسئولیت‌پذیری کودک حرف بزنیم. آیا خود ما احساساتمان را میشناسیم؟ آیا می‌توانیم آن‌ها را بروز بدهیم؟ چطور به کودک کمک کنیم تا احساسات خود را بهتر بشناسد و آن‌ها را بروز دهد؟ اصلا چرا شناختن احساساتمان ضروریست؟

۳- انتظارات متناسب با سن، موقعیت و شخصیت کودک

آیا اصلا انتظاراتی که ما در زمینه‌ی پذیرش مسئولیت از کودکان خود داریم به جا است؟ آیا به سن، موقعیت و شخصیت کودک فکر می‌کنیم؟  درخواست خود از کودک را چگونه بیان می‌کنیم؟ آیا واقعا حواسمان هست که چرا این درخواست را از کودک داریم؟
در این درس درباره‌ی این موضوع عمیق‌تر حرف میزنیم و تمرین‌ها و فعالیت‌هایی برای کسب نتیجه و شناخت بیشتر انجام خواهیم داد.

 ۴- الگوپذیری

الگوپذیری یکی از راه‌هایی است که کودک برای یادگیری اعمال جدید و به منظور تکامل خود از آن بهره می‌برد. سوال مهم اینجاست: اینهمه الگو دور و بر کودک وجود دارد. چه می‌شود که کودک برخی الگوها رو بیشتر یاد می‌گیرد؟ نقش ما پدر و مادرها در الگوپذیری کودک چیست؟
در این درس درباره‌ی این موضوع حرف می‌زنیم و تمرین‌هایی را انجام خواهیم داد.

 ۵- خودکارآمدی

یکی دیگر از پیش‌نیازهای مسئولیت‌پذیری خودکارآمدی است. خودکارآمدی یعنی چی؟ کودکی که خود را انسانی خودکارآمد می‌داند، دارای مهارت‌هایی است که در شرایط سخت به کمک او می‌آیند. 
در این بخش قرار است قدم به قدم باهم پیش برویم و تمرین‌ها و پیشنهاد‌هایی را در راستای تقویت خودکارآمدی کودک ارائه کنیم.

۶- شیوه‌ی درخواست و سپردن مسئولیت

در این درس قرار است شیوه‌ی درخواست و سپردن مسئولیت به کودک را با هم تمرین کنیم و در این مسیر چیزهای زیادی چه درباره‌ی خود و چه درباره‌ی کودکانمان یاد بگیریم.
یادمان باشد که باید به این موضوع یک دید بلندمدت داشته‌باشیم و آرام آرام آجرهای مسئولیت‌پذیری را بر روی هم بچینیم.

۷- تجربه‌پذیری

در این درس قرار است درباره‌ی تجربه‌پذیری و تجربیات کودک حرف بزنیم. آیا تجربه‌های روزمره‌ی کودک در احساس مسئولیت او نقشی دارد؟ چطور می‌شود تجربه‌های روزمره‌ای در راستای ایجاد احساس مسئولیت برای کودک خلق کنیم؟
در این درس بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

۸- حمایت و حل مسئله

در آخر نباید فراموش کنیم که کودکان در مسیر مسئولیت‌پذیری به دو چیز نیاز دارند: اول حمایت از جانب ما و دوم مهارت حل‌مسئله
در این درس قرار است درباره‌ی این دو موضوع مهم حرف بزنیم و به همراه هم تمرین‌ها و فعالیت‌های مهمی را حول این موضوع انجام دهیم.


علاوه بر سرفصل‌های بالا، یک گروه تلگرامی یا واتساپی برای شما تشکیل خواهد شد که در آن، تا چهل و پنج روز پس از شروع دوره می‌توانید تمرین‌های خود را ارائه دهید و با مدرس دوره و هم‌دوره‌ای‌ها به تعامل و پرسش و پاسخ بپردازید.

همچنین در میانه دوره و پایان آن، دو وبینار جمع‌بندی برگزار می‌کنیم تا فعالیت‌هایمان را جمع‌بندی کرده و مسیری که همراه یکدیگر رفته‌ایم را بررسی نماییم.

نحوه‌ی استفاده از دوره‌ی آنلاین مسئولیت‌پذیری و استقلال کودک چگونه است؟

پس از ثبت نام در دوره، می‌توانید دوره و محتواهای آن را در پروفایل خود مشاهده نمایید. البته لازمه‌ی دسترسی به سرفصل‌های بعد، انجام دادن تمرین‌های بخش قبل است. هر محتوا را با کلیک بر روی همان بخش می‌توانید مشاهده کنید. در همان بخش نیز امکانی برای بارگذاری تمرین‌هایتان فراهم شده است. همچنین می‌توانید تمرین‌هایتان را در گروه واستاپی یا تلگرامی ایجاد شده ارائه دهید.

لازم به ذکر است که پس از ثبت‌نام، دوره به صورت مادام‌العمر در پروفایل شما قرار خواهد گرفت و هر زمان که نیاز داشته باشید می‌توانید به آن مراجعه نمایید.

آیا برای استفاده از دوره‌ی مسئولیت‌پذیری و استقلال کودک باید زمان مشخصی را آنلاین باشم؟

خیر. محتوای آموزشی در وبسایت و در پروفایل شما وجود دارد و هر زمانی از شبانه روز می‌توانید محتوا را مطالعه کرده و تمرین‌ها را انجام دهید و برای ما ارسال نمایید.

لازم به ذکر است که در میانه و پایان دوره، دو وبینار به همراه مدرس دوره برگزار می‌شود که در آن، به جمع‌بندی کارهایی که در این مسیر انجام داده‌ایم خواهیم پرداخت. در آن دو وبینار بهتر است در زمان مشخصی آنلاین باشید.

البته باز هم جای نگرانی نیست چرا که ویدیوی وبینارها ضبط شده و برایتان فرستاده خواهد شد تا هر زمان که فرصت کردید، بتوانید از آن‌ها بهره‌ی لازم و کافی را ببرید.

 

دوره مسئولیت‌پذیری و استقلال کودک برای چه کسانی مناسب است؟

این دوره برای تمام پدر و مادر‌هایی که دغدغه‌ی مهارت‌آموزی کودک صفر تا ده‌ساله‌ی خودشان را دارند مناسب است.

همچنین اگر مشاور کودک هستید و قصد دارید این آموزش‌ها را برای مراجعان خود عملی کنید، این دوره می‌تواند به شما کمک کند.

در ضمن اگر مربی و معلم کودک هستید یا در حوزه‌ی کودکان فعالیت دارید نیز می‌توانید از این دوره بهره ببرید.

در انتهای این دوره چه چیزی نصیب من خواهد شد؟

همه ما در هر نقشی که باشیم دوست داریم کودکانمان در همین نقش‌های کوچکی که دارند مسئولیت‌پذیر باشند تا در آینده بتوانند مسئولیت‌های بزرگ‌تر را انتخاب کرده و بر عهده بگیرد. اما مسئولیت‌پذیری در کودکان زمینه‌ها و ابعادی دارد. در پایان این دوره با زمینه‌ها و ابعاد مسئولیت پذیری آشنا خواهید شد و با انجام دادن تمرین‌ها و تعامل با کودک خود، شناخت و ابزار‌هایی را به دست می‌آورید که می‌توانید این مسیر را به همراه کودک خود ادامه دهید.

لازم به تاکید است که این دوره قرار نیست فرمول جادویی به شما ارائه دهیم. این دوره شروعی محکم و آگاهانه است برای طی کردن مسیری طولانی‌تر.  

هزینه‌ی دوره مسئولیت‌پذیری و استقلال کودک چقدر است؟

هزینه‌ی دوره ( ۸ سرفصل شامل آموزش و تمرین + پرسش و پاسخ و تعامل با مدرس دوره + وبینار‌های جمع‌بندی ) ۵۸۰ هزار تومان است. ولی ما برای ثبت نام زودهنگام تخفیف ویژه‌‌ی پنجاه درصدی در نظر گرفته‌ایم و می‌توانید با پرداخت ۲۹۰ هزار تومان این دوره را تهیه کنید. (این تخفیف پنجاه درصدی تا زمان رونمایی از دوره اعتبار داشته و بعد از آن، کاهش پیدا خواهد کرد. زمان رونمایی از دوره ۹ آذر ۹۹ است)

سوال دیگری دارید؟

اگر هر سوال دیگری درباره‌ی دوره‌ی مسئولیت‌پذیری و استقلال کودک دارید می‌توانید در اینستاگرام باوان یا در کامنت‌ها با ما مطرح نمایید تا شما را راهنمایی کنیم.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد آرا: 1

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست