تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان
  1. خانه
  2. سرگرمی کودک
  3. تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان

تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان

  1. خانه
  2. سرگرمی کودک
  3. تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان
تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان
تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان

انیمیشن‌ها و برنامه‌های کودک جزو جدانشدنی از زندگی کودکان هستند. بسیاری از کودکان ما یا حتی خودمان با این برنامه‌ها خاطره‌های بسیاری داریم و با آن‌ها بزرگ شده‌ایم. کافیست همین الان چشمانتان را ببندید به برنامه‌های دوران کودکی‌تان فکر کنید. تعداد زیادی خاطره از جلوی چشمانتان عبور می‌کند. احتمالا بسیاری از شخصیت ها را به یاد داریم و برای بسیاری دل سوزانده‌ایم. خودمان را جای بسیاری از آن‌ها گذاشته‌ایم و همراهشان خندیدیم یا گریه کردیم. اما آیا از تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان آگاه هستیم؟

دیدن کارتون و انیمیشن هم دارای آثار مثبت بر روی کودک است و هم دارای آثار منفی. در این مقاله درباره‌ی این اثرات مثبت و منفی حرف می‌زنیم و در ادامه، به ارائه‌ی راهکارهایی می‌پردازیم که پدر و مادرها با استفاده از آن، می‌تواند این آثار منفی را کاهش دهند. همراهمان باشید.

اثرات مثبت انیمیشن بر کودک

دیدن کارتون و انیمیشن از جنبه‌های مختلفی برای کودک با اهمیت است چرا که این کار باعث رشد و توسعه‌ی کودک خواهد شد. با هم تعدادی از آثار مثبت را مرور می‌کنیم.

کمک به آموزش زودهنگام کودک

کارتون‌ها و انیمیشن‌ها می‌توانند از سنین پایین، به کودکان در امر آموزش کمک کنند. مثلا انیمیشن‌های آموزشی که در آن درباره ی رنگ‌ها، اشکال و اعداد صحبت می‌کند. چنین برنامه‌هایی علاوه بر آموزش مطالب پایه‌ای به کودک، باعث می‌شود که یادگیری به عنوان یک فعالیت لذت‌بخش برای کودک شناخته شود. همچنین کارتون‌ها و انیمیشن‌ها، منابع بسیار خوبی برای آموزش علوم، تاریخ، سنت‌ها، فرهنگ‌ها و .. به کودک هستند.

کمک به رشد و توسعه‌ی شناخت کودک

تماشا کردن کارتون و انیمیشن به او در توسعه‌ی مهارت‌های شناختی‌اش یاری می‌رساند. مهارت‌هایی نظیر منطق، استدلال، پردازش صوتی و تصویری و ..

کمک به توسعه‌ی زبان کودک

دیدن برنامه‌های کودک می‌تواند در یادگیری زبان توسط کودک بسیار موثر باشد. کودک می‌تواند از طریق مشاهده‌ی برنامه کودک زبان مادری‌اش را بهتر بیاموزد و تلفظ درست کلمات و لغات را یاد بگیرد. همچنین برنامه کودک برای آشنایی و یادگیری زبان‌های دیگر نیز موثر است.

تقویت خلاقیت کودک

برنامه‌های کودک نقش موثری در تقویت خلاقیت کودک ایفا می‌کند. کودک با دیدن کارتون‌ها و انیمیشن‌ها خیال‌پردازی می‌کند و می‌تواند به ایده‌های جدیدی دست پیدا کند.

خندیدن و کمک به کاهش استرس کودک

کارتون‌ها و انیمیشن‌هایی که برای کودک سرگرم‌کنده و جذاب است و آن‌ها را می‌خنداند، نقش موثری در کاهش استرس و اضطراب آن‌ها دارد. همچنین خندیدن باعث آزادسازی آندورفین در بدن کودک می‌شود که خود باعث ایجاد حس خوب در او می‌شود.

اثرات منفی انیمیشن بر کودک

در بحث تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان نباید از اثرات منفی نیز غافل شویم! بیایید این اثرات را با هم مرور کنیم.

تشویق کودک به خشونت

تماشا کردن کارتون‌ها و انیمیشن‌هایی که خشونت را به تصویر می‌کشد، می‌تواند مشوق کودک برای اعمال خشونت در زندگی واقعی باشد. برای مثال کارتون تام و جری را به خاطر آورید. اتفاقات بسیار زیادی برای گربه‌ی نگون بخت این کارتون می‌افتد در حالی که هیچ آسیبی به او وارد نمی‌شود. بر همین اساس کودکان ممکن است باور کنند که بر اساس کارتون‌ها، هیچ‌کس آسیب نمیبیند یا دردش نمی‌گیرد! بنابراین دست به رفتار‌های خشونت‌آمیز می‌زنند.

ترویج رفتار‌های سرکشانه و فقدان همدلی در کودک

بسیاری از کارتون‌ها و انیمیشن‌ها هستند که در آن، شخصیت‌های اصلی داستان رفتاری نامناسب و بی ادبانه نسبت به معلم یا مربی خود نشان می‌دهند. کودکان نیز ممکن است از چنین برنامه‌هایی تقلید کنند و دست به چنین رفتاری بزنند.

ترویج استفاده از ادبیات نامناسب

برخی از کارتون‌ها و انیمیشن‌ها ممکن است دارای ادبیاتی باشند که برای کودک مناسب نباشد. کودک ممکن است از این ادبیات الگوبرداری کرده و آن را در زندگی واقعی و در ارتباط با دیگران به کار گیرد.

تشویق کودک به رفتارهای ضداجتماعی

بسیاری از برنامه‌های کودک هستند که شامل کنایه‌های جنسی، رفتارهای پرخاشگرانه و .. هستند و کودک با مشاهده‌ی این رفتار‌ها گمان می‌کند که انجام دادنشان در اجتماع عادی استو به همین دلیل تشویق می‌شود تا چنین رفتار‌های ضداجتماعی را از خود بروز دهد.

به وجود آمدن مشکلاتی در سلامتی به علات کم‌تحرکی

ساعت‌­های طولانی نشستن جلوی نمایشگر و تماشای کارتون می‌­تواند منجر به مشکلات سلامتی متعدد به خاطر کم‌­تحرکی شود. مشکلاتی نظیر چاقی مفرط، مشکلات بینایی، کمبودهای غذایی ناشی از عادات غذایی بد.

تبلیغ الگوهای منفی

کودکان اغلب از شخصیت کارتونی مورد علاقه‌­ی خود بت می­سازند و از آنها تقلید می­‌کنند یا آرزو دارند مانند آن‌ها شوند. گاهی نقش مورد تحسین آن‌ها می­تواند الگوی گمراه­‌کننده­ای باشد که عادت‌های غلط را تشویق می­‌کند یا رفتارهای بی­‌ملاحظه نسبت به هم نوعان را نشان می دهد. این دسته تأثیرات کارتون­‌ها بر روان کودکان گاهی می‌­تواند به عواقب ویرانگری منجر شود، مانند کناره‌­گیری کودک، عدم برقراری ارتباط، رفتارهای ضداجتماعی یا بی‌­نظمی در کودکان.


راهکارهایی برای مقابله با عوارض جانبی انیمیشین

اکنون که درباره­‌ی مزایا و معایب مختلف و تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان صحبت کردیم، در اینجا چند راهکار برای والدین به منظور مقابله با عوارض منفی کارتون­‌ها آورده شده است:

با بچه­‌ها تماشا کنید

 تماشای یک کارتون با کودکانتان به شما امکان می دهد بر آنچه آنها می بینند نظارت کنید و همچنین واکنش آنها را نسبت به رویدادهای مختلف داستان مشاهده کنید. همچنین به شما کمک می کند ارتباط بهتری با فرزند خود برقرار کنید. دانستن اینکه شخصیت کارتونی مورد علاقه‌­ی او چیست و خندیدن همراه با او به شما کمک می­کند طرز تفکر کودک خود را درک کرده و ارتباط خود را با کودک بهبود ببخشید.

‌‌

ساعات دیدن کارتون را محدود کنید

قانونی تنظیم کنید که زمان دیدن تلویزیون یا کارتون را به 1 ساعت در روز محدود کند. به ویژه برای کودکان خردسال. آنها را به بیرون‌­رفتن و بازی­های پرتحرک به جای نشستن و دیدن کارتون تشویق کنید.

کارتون های مناسب یا آموزشی را انتخاب کنید

به فرزندتان تنها اجازه‌­ی دیدن کارتون‌های مناسب سنش را بدهید که رفتارهای منفی را به تصویر نکشیده و تشویق نمی­کنند.

تفاوت بین کارتون و واقعیت را توضیح دهید

 تفاوت کارتون و واقعیت را برای کودک توضیح دهید. به کودک خود بیاموزید چه چیزی زیان‌­آور، چه چیزی قابل قبول و چه چیزی غیرواقعی است. به عنوان مثال، می‌توانید برای فرزندتان توضیح دهید که اگر چه به نظر می­‌رسد شخصیت کارتونی پس از تجربه­‌ی خشونت، بدون اینکه آسیب ببیند، فرار کرده است اما در زندگی واقعی اینگونه نیست.

از برنامه­‌های فیلتر و نظارت استفاده کنید

از برنامه­‌های کنترلی والدین به منظور فیلترکردن محتوای نامناسب و قفل­‌کردن محتوایی که نمی­خواهید فرزندتان به آن دسترسی پیدا کند، استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک را بدون نظارت بر آنچه که او تماشا می­‌کند ساعت‌ها در مقابل تلویزیون یا تبلت تنها نگذارید.

برنامه­‌ها و شبکه­‌های آموزنده و مفید را بررسی کنید

دیدن برنامه‌­ها و شبکه‌­هایی با محتواهای آموزشی منجر به پیشرفت و رشد کودک می­شوند. هم­چنین می­توانید پس از دیدن این دسته برنامه‌­ها کودک را برای تجربه­‌ی عینی و واقعی به گردش ببرید. برای مثال تجربه­‌ی گردش در آسمان­‌نماها پس از مشاهده­‌ی برنامه‌­ای درباره­‌ی نجوم و اخترشناسی می­تواند برای کودکان بسیار جذاب باشد.


برنامه هایی با آموزش زبان تماشا کنید

 کودک خود را به تماشای برنامه‌­هایی که به آموزش غیرمستقیم حروف الفبا، کلمات و قافیه‌­ها می‌­پردازند، تشویق کنید.

از CD های صوتی استفاده کنید

زمانی که کودک تمایل به قصه و ترانه­ دارد می­توانید از سی دی های صوتی به جای کارتون استفاده کنید، این کار به کودک شما کمک می­کند شنونده‌­ی بهتری شود. (می­توانید از قصه‌­­های صوتی و پادکست­‌های کودکانه استفاده کنید، برای مشاهده‌­ی مراجع این­گونه محتواها میتوانید به مقاله‌ای که درباره‌ی انتشارات کودک نوشته‌ایم، سر بزنید.)

نگذارید کودک در مقابل تلویزیون غذا بخورد.

غذا خوردن هنگام دیدن تلویزیون یا تبلت زمینه‌ساز یک عمر عادات بد غذایی مثل پرخوری و خوردن هله و هوله است. کودکان معمولا در مقابل تلویزیون بیشتر غذا می خورند و انتخاب های غذایی ناسالم تری دارند. سعی کنید وعده های غذایی را خانوادگی و در کنار یکدیگر برگزار کرده و از دیدن تلویزیون در زمان غذا خوردن پرهیز کنید. این امر به کودکان کمک می کند که به غذا توجه کنند و به خوردن غذای سالم تشویق شوند و وقتی سیر شدند از غذا دست بکشند.

همانطور که مطالعه کردیم، تاثیر انیمیشن بر رفتار کودکان مسئله‌ای است که باید به آن توجه کنیم و با تمام ابعاد مثبت و منفی آن آشنا شویم. همچنین با محدود کردن زمان تماشای تلویزیون و تبلت در کودکان و تشویق آنها به بیرون رفتن و بازی کردن، می توانید مطمئن باشید که آنها سالم تر و شادتر خواهند بود. با استفاده از راهکارهایی که گفته شد، می توانید به کاهش تأثیرات منفی کارتون ها بر رشد و رفتار کودک کمک کنید.

شما چه میزان از زمانتان را به دیدن انیمیشن و کارتون به همراه کودک خود سپری می‌کنید؟ چه انیمیشن‌های آموزنده‌ای را به ما و دیگران پیشنهاد می دهید؟ خوشحال می‌شویم اگر در بخش کامنت‌ها نظرتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: Parenting Firstcry

میانگین امتیاز: 4.7 / 5. تعداد آرا: 3

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست