چگونه با کودکان رفتار کنیم
 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. ارتباط با کودک
 4. چگونه با کودکان رفتار کنیم

چگونه با کودکان رفتار کنیم

 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. ارتباط با کودک
 4. چگونه با کودکان رفتار کنیم
چگونه با کودکان رفتار کنیم
چگونه با کودکان رفتار کنیم

تربیت کودکی شاد و سالم، یکی از چالش‌برانگیزترین و درعین‌حال ارزشمندترین تکالیفی است که والدین می‌توانند به عهده داشته باشند. با این حال، بسیاری از ما بر فرزندپروری، به اندازه تمرکزی که بر روی تکالیف دیگر خود می‌گذاریم، متمرکز نمی‌شویم. ما ممکن است در فرزندپروری، بیشتر از حس ششم خود استفاده کنیم یا فقط از همان روش‌های تربیتی‌ای استفاده کنیم که والدینمان استفاده می‌کرده‌اند، چه این مهارت‌ها موثر بوده‌اند چه نه.اگر بدانیم چگونه با کودکان رفتار کنیم و فرزندپروری مناسبی داشته باشیم می‌توانیم در فرزندان خود، همدلی، اعتمادبه‌نفس، صداقت، کنترل خود، مهربانی، همکاری و خوش‌رویی را پرورش دهیم. همچنین می‌توانیم از سلامت جسم و روان آن‌ها مراقبت بیشتری داشته باشیم.

با توجه به مزایای آگاهی از روش‌های مناسب فرزندپروری، در ادامه این مقاله به پاسخ این سوال پرداخته شده است که چگونه با کودکان رفتار کنیم و چگونه والد خوبی برای فرزندانمان باشیم.

چگونه با کودکان رفتار کنیم

چگونه با کودک رفتار کنیم

همان‌طور که مطرح شد یکی از سخت‌ترین و رضایت‌بخش‌ترین مشاغل در جهان، تربیت کودک است که ممکن است شما در این زمینه کمترین آمادگی را داشته باشید. با این حال، در ادامه به چند نکته در پاسخ به سوال چگونه با کودکان رفتار کنیم پرداخته شده که انجام آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند به عنوان والد از خود رضایت بیشتری داشته باشید.

حواستان به رفتارهای خوب کودک باشد

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که در طول روز چند بار به فرزند خود واکنش‌های منفی نشان می‌دهید؟ ممکن است متوجه شوید که بیشتر از اینکه فرزندتان را تحسین کنید از او انتقاد می‌کنید. چه احساسی خواهید داشت اگر رئیستان دائما از شما انتقاد کند، حتی اگر در این کار، حسن نیت داشته باشد؟

بنابراین، اگر سوالتان این است که چگونه با کودکان رفتار کنیم، لازم است بدانید اولین قدم، توجه به رفتارهای خوب کودک است. برای مثال به او بگویید: «تو تختت رو بدون اینکه من ازت بخوام مرتب کردی، این خیلی عالیه» یا «من داشتم رفتار تو با خواهرت رو تماشا می‌کردم، تو خیلی صبور بودی.» این جملات در طولانی مدت در تشویق کودک به رفتارهای مثبت موثرتر از سرزنش‌های مکرر خواهد بود. هرروز موردی برای تحسین فرزندتان پیدا کنید و در انجام این کار، سخاوتمند باشید.

محدودیت تعیین کنید و در اجرای آن‌ها ثابت‌قدم باشید

نظم و انضباط در هر خانواده‌ای ضروری است و هدف، این است که به کودک خود یاد بدهید رفتارهای قابل‌قبول را یاد بگیرد و بتواند خود را کنترل کند. کودک ممکن است محدودیت‌هایی که تعیین می‌کنید را آزمایش کند و نسبت به آن‌ها مقاومت نشان دهد. با این حال، برای اینکه فرزندتان به بزرگسالی مسئول تبدیل شود به این محدودیت‌ها نیاز دارد.

وضع قوانین در خانه به بچه‌ها کمک می‌کند از انتظارات شما آگاه باشند و خودکنترلی در آن‌ها ایجاد شود. برخی از قوانین ممکن است شامل موارد زیر باشد: تا زمان انجام تکالیف منزل، تلویزیون تماشا کردن ممنوع است یا هیچکس مجاز به کتک زدن یا فریاد زدن نیست. به یاد داشته باشید که برای عدم رعایت این قوانین، پیامد تعیین کنید و در اجرای پیامدها ثابت‌قدم باشید.

با فرزند خود وقت بگذرانید

وقت گذرانی با فرزند

هیچ‌چیز به اندازه وقت گذراندن با والدین، برای بچه‌ها لذت‌بخش نیست. بنابراین، حتی اگر سرتان خیلی شلوغ است مهم است که در میان مشغله‌های خود زمانی را به وقت گذراندن با فرزند خود اختصاص دهید. می‌توانید صبح ده دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید با کودکتان صبحانه بخورید یا بعد از آمدن از سر کار با او به پیاده‌روی بروید. کودکانی که به اندازه کافی از والدین خود توجه دریافت نمی‌کنند اغلب اقدام به بدرفتاری می‌کنند تا از این طریق، توجه والدینشان را دریافت کنند.

همچنین می‌توانید هر هفته، یک شب خاص را تعیین کنید تا با فرزندتان وقت بگذرانید و از او بخواهید که تصمیم بگیرد دوست دارد چه کاری با هم انجام دهید. روش‌های دیگری نیز برای ارتباط برقرار کردن با کودک وجود دارد، ازجمله یادداشت گذاشتن در کیف کودک یا یک خوراکی خاص در ظرف ناهار او. بنابراین، اگر می‌پرسید که چگونه با کودکان رفتار کنیم تا ارتباط خوبی با آن‌ها داشته باشیم، در پاسخ باید بگوییم که از وقت گذراندن با فرزندان خود هرگز غافل نشوید.

الگوی خوبی برای کودک باشید

بچه‌ها با مشاهده والدین خود یاد می‌گیرند که چگونه رفتار کنند. هرچه سن کودکان کمتر باشد این تاثیرپذیری بیشتر است. بنابراین، اگر سوال شما این است که چگونه با کودکان رفتار کنیم لازم است در ابتدا الگوی مناسبی برای کودک باشید. برای مثال قبل از اینکه سر او فریاد بزنید به خودتان بگویید: «آیا می‌خواهم فرزندم یاد بگیرد در هنگام عصبانیت فریاد بزند؟» توجه داشته باشید که کودکان دائما شما را زیر نظر دارند. مطالعات نشان می‌دهند کودکانی که دیگران را می‌زنند اکثرا در خانه آن‌ها الگوی پرخاشگری مشاهده می‌شود.

ویژگی‌هایی را که می‌خواهید در فرزندتان ببینید اول در خودتان ایجاد کنید. برای مثال اگر می‌خواهید احترام گذاشتن، صداقت، دوستی و مهربانی را در فرزندتان ببینید، سعی کنید غیر خودخواهانه رفتار کنید، بدون انتظار پاداش، برای دیگران کارهایی را انجام دهید و مهم‌تر از همه با فرزند خود به‌گونه‌ای رفتار کنید که دوست دارید دیگران با شما رفتار کنند.

برای تعامل، اولویت قائل شوید

نمی‌توان انتظار داشت که هرچه شما به فرزندتان می‌گویید او گوش کند. کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز دارند که توضیح بشنوند. اگر برای توضیح دادن برای فرزندانمان وقت نگذاریم بچه‌ها در مورد ارزش‌ها و انگیزه‌های ما و مبنای آن‌ها دچار تردید می‌شوند. والدینی که هنگام صحبت با کودک از استدلال استفاده می‌کنند به فرزند خود کمک می‌کنند که بدون قضاوت کردن، مسائل را درک کنند و یاد بگیرند.

انتظارات خود را روشن کنید. اگر مشکلی وجود دارد، آن را توصیف کنید، احساسات خود را ابراز کنید و از فرزندتان نیز بخواهید که با شما برای پیدا کردن راه‌حل همفکری داشته باشد. حتما در این زمینه پیامد نیز تعیین کنید. نسبت به پیشنهادات کودک نیز پذیرا باشید. کودکانی که با آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها مذاکره می‌شود انگیزه بیشتری برای همکاری پیدا می‌کنند.

انعطاف‌پذیر باشید و سبک فرزندپروری خود را تنظیم کنید

مشورت از متخصص روانشناسی

اگر غالبا از رفتار کودک، عصبی می‌شوید شاید انتظاراتی غیرواقع‌بینانه از فرزند خود دارید. اگر شما هم دائما به «باید» فکر می‌کنید (برای مثال، بچه من الان باید یاد بگیره خودش بره دستشویی) لازم است در مورد رشد کودکان مطالعه بیشتری داشته باشید یا با متخصصین در این زمینه صحبت کنید. محیط کودکان در رفتار آن‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. بنابراین، ممکن است با تغییر محیط بتوانید رفتار کودک را تغییر دهید.

اگر متوجه شده‌اید که دائما به کودک دوساله خود «نه» می‌گویید به دنبال راه‌هایی برای تغییر محیط فرزندتان باشید تا بدرفتاری‌های فرزندتان کاهش پیدا کند. این امر، ناکامی هردوی شما را کم می‌کند. همچنین لازم است با تغییر کودک، به تدریج سبک فرزندپروری خود را نیز تغییر دهید. این احتمال وجود دارد که روشی که هم‌اکنون برای رفتار با فرزندتان موثر است در طی یکی دو سال بعد اثربخشی سابق را نداشته باشد.

به کودک نشان دهید که عشق شما به او بی‌قید و شرط است

شما به عنوان والدین، وظیفه راهنمایی و هدایت فرزندتان را به عهده دارید اما نحوه بیان این راهنمایی‌ها در نحوه دریافت کودک تاثیر بسیار زیادی دارد. وقتی مجبورید با کودک خود مقابله کنید از سرزنش، انتقاد و عیب‌جویی خودداری کنید. زیرا این رفتار باعث کاهش اعتمادبه‌نفس کودک می‌شود. در عوض، در هنگام تربیت فرزند خود سعی کنید بیشتر بر پرورش و تشویق تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندتان می‌داند شما او را فارغ از رفتارش، همیشه دوست دارید.

استقلال کودک را تقویت کنید

تشویق استقلال کودک به او کمک می‌کند که بتواند خودش را هدایت کند. این امر علاوه بر راهنمایی‌های شما در موفقیت او در زندگی ضروری است. این‌که کودکان می‌خواهند استقلال داشته باشند طبیعی است. بسیاری از والدین به‌اشتباه، استقلال فرزند خود را با عصیان یا نافرمانی یکی می‌دانند. در حالی که لازم است بدانید کودکان برای مستقل شدن تلاش می‌کنند چون این بخشی از ذات انسان است که می‌خواهد بر زندگی خود احساس کنترل داشته باشد.

نحوه برخورد با خواسته‌های کودک، بهتر است چگونه باشد؟

نحوه برخورد با خواسته‌ی کودک

یکی دیگر از نکات مهم در پاسخ به این سوال که چگونه با کودکان رفتار کنیم، برخورد با خواسته‌های کودکان است. کودکان دائما خواسته‌هایی دارند و برای مثال می‌گویند: «میتونم با موبایل بازی کنم؟» یا «میتونم کیک درست کنم؟» رسیدگی به برخی از خواسته‌های کودکان آسان است.

از سوی دیگر، رسیدگی به برخی از خواسته‌های کودکان دشوار است. برای مثال، وقتی فرزندتان بخواهد کیک درست کند ممکن است نگران ایمنی او در آشپزخانه یا به‌هم‌ریخته شدن آشپزخانه باشید. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که برخورد با خواسته‌های کودک چگونه باید باشد. انجام مراحل زیر می‌توانند می‌توانند در این زمینه مفید باشند.

 1. واکنش اول خود را بر اساس نحوه درخواست کردن فرزندتان تعیین کنید

اگر فرزندتان مودبانه درخواست کرد، او را به خاطر مودب و خوش‌رو بودنش تحسین کنید. با این کار این پیام را به فرزندتان می‌دهید که وقتی کودک، اخلاق پسندیده‌ای دارد همیشه به آن توجه می‌کنید، حتی اگر همیشه بله نگویید. اگر کودک نق میزند، غر میزند یا تهدید می‌کند به کودک یاد بدهید که چگونه باید خواسته‌اش را مطرح کند. برای مثال بگویید: «حسام، لطفا از لحن مودبانه استفاده کن» یا «میتونی به روش بهتری خواسته‌ت رو بگی؟»

 1. گوش کنید

لحظه‌ای وقت بگذارید تا کاملا متوجه درخواست فرزندتان بشوید. به کودک نشان دهید که حرف او را شنیده و درک کرده‌اید. به این ترتیب، احتمال اینکه فرزندتان، پاسخ شما را بپذیرد بیشتر می‌شود. همچنین می‌تواند به همدلی نشان دادن به کودک کمک کند حتی اگر نخواهید به او بله بگویید. برای مثال می‌توانید بگویید: «عزیزم، می‌فهمم که چقدر این کار رو دوست داری.»

 1. مکث کنید و تصمیم بگیرید

یک مکث کوتاه فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا در مورد درخواست کودک فکر کنید. همچنین به فرزندتان این پیام را می‌دهد که در مورد خواسته‌اش فکر می‌کنید. از خود بپرسید: «آیا لازمه نه بگم یا میتونم بله بگم؟ اگر جوابم بله نباشه، آیا میتونم مذاکره کنم؟»

از سوی دیگر وقتی می‌خواهید نه بگویید می‌توانید از برخی راهکارها استفاده کنید تا این شرایط، کمتر باعث بحث و مجادله شود. طبیعتا نه گفتن به کودک می‌تواند سخت باشد چون شما دوست دارید فرزندتان را خوشحال کنید. با این حال، گاهی اوقات، کودکان نمی‌توانند هر چیزی که می‌خواهند را داشته باشند. در ادامه با نحوه نه گفتن به کودک آشنا می‌شوید.

 • ابتدا دلیل خود را بیان کنید. اگر تصمیم گرفته‌اید نه بگویید، ابتدا دلیل خود را بیان کنید. این کار به کودک شما کمک می‌کند تصمیم شما را بهتر درک کند. اگر کودک به خاطر نه گفتن شما احساس ناکامی کند احتمالا به این دلیل است که علت نه گفتن شما را به درستی درک نکرده است. به‌عنوان‌مثال می‌توانید بگویید: «الان برای سوار چرخ و فلک شدن وقت نداریم، دفعه بعد که اومدیم این کار رو انجام میدیم.»
 • به تصمیم خود پایبند باشید. اگر نظر خود را تغییر دهید، کودک شما یاد می‌گیرد که هیچ‌چیز نهایی نیست و ارزش دارد که با شما بحث کند. اگر با دیدن بدرفتاری فرزندتان تسلیم او شوید، کودک می‌آموزد که بدرفتاری، راهی برای رسیدن به خواسته‌های خود است.
 • اگر می‌توانید جایگزین ارائه دهید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید بگویید: «من نمیتونم این اسباب‌بازی رو برات بخرم چون خیلی گرونه اما بیا بریم خونه و با هم غذا درست کنیم.»
 • به کودک خود بازخورد سازنده بدهید. اگر کودک شما نه گفتنتان را پذیرفت او را تحسین کنید. برای مثال بگویید: «از اینکه وقتی گفتم نه گفتی باشه خیلی خوشم اومد» یا «خیلی خوب بود که با هم به نتیجه رسیدیم.»

آموزش رفتار با کودک چگونه است؟

آموزش رفتار به کودک

همان‌طور که تا به اینجا مطالعه کردید نکات زیادی در این مورد که چگونه با کودکان رفتار کنیم وجود دارد. با این حال، اگر با انجام این نکات باز هم مسائلی در ارتباط با کودک خود داشتید و نمی‌دانستید که بهتر است چگونه با فرزند خود رفتار کنید برخی از روانشناسان می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. روانشناسانی که آموزش فرزندپروری می‌دهند می‌توانند مانند یک مشاور و نه یک روان‌درمانگر شما را راهنمایی کنند که در موقعیت‌های مختلف چگونه با کودک خود رفتار کنید. آن‌ها در موارد زیر بسیار کمک‌کننده هستند.

 • کاهش مشکلات رفتاری کودکان
 • کاهش مسائل فرزندپروری مرتبط با استرس
 • انتخاب بهترین روش‌های فرزندپروری و رفتار با کودک
 • فعالیت‌های مفید برای رشد کودکان
 • فرزندپروری در مواقع بحرانی
 • پاسخ به سوالات شما
 • کاهش مشکلات تحصیلی

بسیار مهم است که در انتخاب روانشناس متخصص در فرزندپروری، توجه کنید که برای حرف زدن با این فرد احساس راحتی داشته باشید. رابطه همراه با پذیرش و صادقانه با روانشناس به شما کمک می‌کند که بتوانید به صورت موثرتری، مسائل را حل کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به پاسخ این سوال پرداخته شد که چگونه با کودکان رفتار کنیم. همان‌طور که مطرح شد رفتار مناسب شما با کودک اهمیت بسیار زیادی در سلامت روان و جسم او دارد. در این مورد، عشق بی‌قید و شرط شما نسبت به کودک، قاطعیتتان و همچنین، تحسین مناسب کودک بسیار مهم است. با این حال، در شرایط خاص و همچنین زمانی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد رفتار با کودکان داشته باشید دریافت مشاوره از روانشناسی که در زمینه فرزندپروری تخصص دارد می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

نویسنده: مینا معین

منابع: raisingchildren / kidshealth / medicinenet /verywellfamily

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد آرا: 0

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست