رفتار با کودکان طلاق
 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. ارتباط با کودک
 4. رفتار با کودکان طلاق

رفتار با کودکان طلاق

 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. ارتباط با کودک
 4. رفتار با کودکان طلاق
رفتار با کودکان طلاق
رفتار با کودکان طلاق

جدایی یا طلاق یک تجربه کاملا استرس‌زا و عاطفی برای همه افراد درگیر است اما این مسئله برای کودکان می‌تواند استرس بسیار بیشتری داشته باشد، زیرا آن‌ها احساس می‌کنند که دنیا برایشان کاملا وارونه شده است. دیدن این مسئله که خانواده در حال از هم پاشیدن است برای کودکان در هر سنی دشوار است. بچه‌ها ممکن است شوکه شوند، احساس ناامنی کنند یا خشمگین شوند. حتی برخی از آن‌ها ممکن است احساس گناه داشته باشند و خود را مسئول جدایی والدین بدانند. با توجه به همین تاثیرات، در پیش گرفتن نحوه مناسب رفتار با کودکان طلاق توسط والدین و اطرافیان اهمیت بسیار زیادی دارد.

اطرافیان و به ویژه والدین می‌توانند با رفتار مناسب با کودکان طلاق، به‌طور چشمگیری به آن‌ها کمک کنند که با درد ناشی از جدایی والدین خود کنار بیایند. در صورتی که صبور باشید، گوش شنوای فرزندتان باشید و به او اجازه دهید احساساتش را ابراز کند به کاهش رنج و ناراحتی او کمک می‌کنید. در این صورت، علاوه بر اینکه اعتمادبه‌نفس کودک افزایش می‌یابد، رابطه او با هر دو والدین نیز نزدیک می‌ماند. در ادامه با چگونگی رفتار با کودکان طلاق بیشتر آشنا می‌شوید اما قبل از آن لازم است در مورد تاثیرات طلاق بر کودکان بیشتر بدانید.

تاثیر طلاق بر کودکان

تجربه طلاق والدین چگونه بر کودکان تاثیر می‌گذارد؟

قبل از پرداختن به موضوع رفتار با کودکان طلاق، لازم است بدانید این تجربه چگونه می‌تواند فرزندتان را تحت تاثیر قرار دهد. در این صورت می‌توانید کودک را بهتر درک کنید و درنتیجه کمکتان نیز موثرتر خواهد بود.

کودک احساس خشم می‌کند

بچه‌ها ممکن است از طلاق والدین خود عصبانی شوند. وقتی به این مسئله فکر می‌کنید مطمئنا این خشم به نظرتان منطقی است زیرا کودک احساس می‌کند تمام دنیای او در حال تغییر است و او هیچ کنترلی بر روی آن ندارد. عصبانیت ناشی از طلاق والدین می‌تواند در هر سنی بروز کند اما این مسئله به ویژه در کودکان و نوجوانان سنین مدرسه وجود دارد. این احساس خشم ممکن است از احساس رها شدن یا از دست دادن کنترل ناشی شود. عصبانیت حتی ممکن است به سمت درون نیز هدایت شود، زیرا بعضی از کودکان خود را مسئول طلاق والدین خود می‌دانند.

کودک ممکن است از نظر اجتماعی، کناره‌گیری کند

ممکن است متوجه شوید که کودک بعد از طلاق والدین، کاملا خجالتی یا مضطرب شده است. او ممکن است در حال حاضر، به‌شدت فکر و احساس کند. ممکن است به نظر بی‌علاقه برسد یا حتی از موقعیت‌های اجتماعی مانند معاشرت با دوستان یا شرکت در برنامه‌های مدرسه ترس داشته باشد. طلاق والدین و همچنین کناره‌گیری اجتماعی کودک منجر به خودانگاره ضعیف می‌شود. بنابراین افزایش اعتمادبه‌نفس و گفتگوی درونی کودک ممکن است به او کمک کند تا دوباره از پوسته خود بیرون بیاید.

ممکن است نمرات کودک افت کند

کودکانی که والدین آن‌ها طلاق گرفته‌اند، از نظر تحصیلی معمولا نمرات کمتری در مدرسه می‌گیرند و حتی در مقایسه با همسالان خود بیشتر احتمال دارد که ترک تحصیل کنند. این تاثیرات ممکن است در اوایل شش‌سالگی دیده شود اما با رسیدن کودک به سنین 13 تا 18 سالگی بیشتر قابل‌توجه است. چندین دلیل برای این مسئله وجود دارد، ازجمله اینکه کودکان ممکن است در اثر افزایش درگیری بین والدین خود، دچار غفلت، افسردگی یا حواس‌پرتی شوند.

کودک ممکن است دچار اضطراب جدایی شود

اضطراب جدایی در کودکان

كودكان کوچک‌تر ممكن است پس از طلاق والدین خود، علائم اضطراب جدایی مانند گریه زیاد یا چسبیدن به والدین را نشان دهند. البته لازم است بدانید اضطراب جدایی یک مرحله طبیعی رشد نیز هست که از شش تا نه‌ماهگی شروع می‌شود و تا 18 ماهگی کودک برطرف می‌شود. با این حال، بعد از جدایی والدین ممکن است کودک علائم اضطراب جدایی را به صورت نامتناسب با سن خود نشان دهد.

کودک ممکن است دچار واپس‌روی شود

کودکان نوپا و پیش‌دبستانی در سنین 18 ماهگی تا 6 سالگی بعد از تجربه طلاق والدین ممکن است دوباره به رفتارهایی مانند چسبیدن به پدر یا مادر، شب‌ادراری، مکیدن شست و قشقرق به پا کردن بازگردند. اگر متوجه واپس‌روی شدید، این مسئله ممکن است نشانه افزایش استرس بر روی کودک شما یا مشکل او در سازگاری با طلاق باشد. این رفتارها می‌توانند نگران‌کننده باشند و لازم است در این موقعیت بدانید که نحوه مناسب رفتار با کودکان طلاق چگونه است.

الگوی غذا خوردن و خوابیدن کودک تغییر می‌کند

یک مطالعه در سال 2019 این سوال را مطرح کرد که آیا فرزندان به معنای واقعی کلمه، وزن طلاق را تحمل می‌کنند یا نه. درحالی‌که طلاق والدین، بر شاخص توده بدنی (BMI) کودکان تاثیر فوری ندارد اما ممکن است BMI در این کودکان با گذشت زمان به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از BMI کودکانی شود که والدین آن‌ها طلاق نگرفته‌اند. این تاثیرات به ویژه در کودکانی که قبل از 6 سالگی جدایی والدین را تجربه می‌کنند، مشاهده می‌شود.

کودکان طلاق در اکثر گروه‌های سنی نیز با مشکلات خواب روبرو هستند که ممکن است این مسئله نیز در افزایش وزن آن‌ها نقش داشته باشد. این امر با واپس‌روی ارتباط دارد اما شامل مواردی مانند کابوس یا اعتقاد به هیولاها یا موجودات خارق‌العاده دیگر نیز می‌شود که باعث ایجاد اضطراب کودک در زمان خوابیدن می‌گردد.

کودک ممکن است یکی از طرفین را انتخاب کند

انتخاب یکی از طرفیت طلاق توسط کودک

تحقیقات توضیح می‌دهد که هنگامی‌که والدین با هم به مشکل می‌خورند کودکان هم ناهماهنگی شناختی و هم تعارض وفاداری را تجربه می‌کنند. این یک روش توسط کودک است تا نشان دهد از اینکه میان والدین خود گیر کرده است ناراحت است. همچنین این مسئله نشان‌دهنده نیاز شدید کودک به انصاف است. او همچنین ممکن است ناراحتی خود را با افزایش دل‌درد یا سردرد نشان دهد. تعارض وفاداری ممکن است با بزرگ‌تر شدن کودک بارزتر شود و درنهایت منجر به قطع کامل تماس با یکی از والدین شود (اگرچه ممکن است والد انتخاب‌شده با گذشت زمان تغییر کند).

کودک ممکن است دچار افسردگی شود

درحالی‌که کودک در ابتدا ممکن است از طلاق احساس غم و اندوه کند اما مطالعات نشان می‌دهد که فرزندان طلاق در معرض خطر افسردگی بالینی قرار دارند. حتی برخی از آن‌ها در معرض خطر تهدید به خودکشی یا اقدام به آن قرار دارند. اگرچه این مسئله می‌تواند کودکان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد اما بیشتر در کودکان 11 ساله و بالاتر بارز است. همچنین، پسران ممكن است بیش از دختران در معرض افكار خودكشی باشند. به همین دلیل دریافت کمک از روانشناس برای این کودکان بسیار مهم است.

کودک ممکن است رفتارهای پرخطر نشان دهد

سوءمصرف الکل و مواد مخدر، رفتار پرخاشگرانه و فعالیت جنسی زودهنگام نیز ممکن است در کودکان طلاق مشاهده شود. به‌عنوان‌مثال، مطالعات نشان می‌دهد دختران نوجوانی که در خانه‌ای زندگی می‌کنند که پدر در آن زندگی نمی‌کند، زودتر با جنس مخالف خود رابطه جنسی برقرار می‌کنند. تحقیقات همین خطر را برای پسران نشان نمی‌دهد. این شروع زودهنگام رابطه جنسی ممکن است ناشی از چندین عامل ازجمله باورها و افکار تغییریافته نوجوان در مورد ازدواج و فرزندآوری باشد.

ممکن است فرزندان طلاق به مشکلات رابطه دچار شوند

مطالعات نشان می‌دهند وقتی والدین طلاق می‌گیرند این احتمال وجود دارد که فرزندانشان نیز در بزرگسالی طلاق را تجربه کنند. علت این مسئله ممکن است این موضوع باشد که جدایی میان والدین می‌تواند نگرش فرزندان در مورد روابط را تغییر دهد. آن‌ها ممکن است کمتر روابطی طولانی مدت و متعهدانه با دیگران برقرار کنند. زندگی به کودکان طلاق نشان می‌دهد که خانواده می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد. بنابراین، آن‌ها ممکن است در بزرگسالی، زندگی مشترک را به ازدواج ترجیح دهند.

رفتار با کودکان طلاق چگونه باید باشد؟

رفتار با کودکان طلاقبسیاری از بچه‌ها و والدین بعدازاینکه از هم پاشیدن خانواده را می‌بینند غمگین می‌شوند. این شرایط، برای کودکان می‌تواند بسیار دشوارتر باشد زیرا آن‌ها دائما دلتنگ حضور والدین و خانواده‌ای می‌شوند که داشته‌اند. به همین دلیل، طبیعی است که کودکان هنوز هم امید داشته باشند والدین به هم برگردند.

سوگواری برای از دست دادن خانواده‌ای که در حال حاضر از بین رفته است طبیعی است اما با گذشت زمان هم شما و هم فرزندانتان، شرایط جدید را می‌پذیرید. بنابراین، برای فرزندتان توضیح دهید که اگرچه طبیعی است که او آرزو کند والدینش دوباره با هم زندگی کنند اما تصمیم نهایی را نیز برای او دوباره توضیح دهید. در ادامه به چند روش در نحوه رفتار با کودکان طلاق اشاره کرده‌ایم که در این شرایط می‌تواند برای شما کمک‌کننده باشد.

صداقت را تشویق کنید

لازم است کودک بداند که احساسات او برای والدینش مهم است و احساساتش جدی گرفته می‌شوند.

به کودک کمک کنید احساسات خود را به زبان بیاورد

رفتار کودک اغلب می‌تواند نشان دهد که آیا او عصبانی یا غمگین هست یا خیر. با مشاهده این نشانه‌ها می‌توانید به فرزندتان بگویید: «به نظر می‌رسه که ناراحتی. میدونی چه چیزی داره ناراحتت می‌کنه؟» در این شرایط، بسیار مهم است که شنونده خوبی باشید، حتی اگر شنیدن سخنان فرزندتان برای شما دشوار باشد.

احساسات فرزندتان را به رسمیت بشناسید

با استفاده از جملاتی مثل «می‌فهمم که الان غمگینی» یا «میدونم نبود بابا تو خونه باعث میشه احساس تنهایی کنی» به فرزندتان نشان می‌دهید که احساسات او را به رسمیت می‌شناسید. مهم این است که قبل از ارائه روش‌هایی برای بهتر کردن احساس فرزندتان، او را تشویق کنید تا همه احساسات خود را ابراز کند. به فرزندتان بگویید که حتی داشتن احساساتی مثل خوشحالی، هیجان‌زدگی یا آرامش خیال نیز در این شرایط، اشکالی ندارد.

از کودک حمایت کنید

از او بپرسید: «فکر می‌کنی چه کاری باعث میشه احساس بهتری پیدا کنی؟» ممکن است او نتواند کاری را نام ببرد اما شما می‌توانید چند ایده مثل فقط نشستن کنار هم، قدم زدن یا بغل کردن عروسک موردعلاقه را پیشنهاد دهید. بچه‌های کوچک‌تر ممکن است به خصوص از پیشنهاد تلفن به پدر یا تماس تصویری با مادر در پایان روز استقبال کنند.

از خودتان مراقبت کنید

برای بزرگسالان، جدایی و طلاق بسیار استرس‌زا است. این فشار ممکن است با مسائل مربوط به حضانت، دارایی و مسائل مالی شدیدتر شود. درنتیجه ممکن است این شرایط، وضعیت بسیار استرس‌زا و ناراحت‌کننده‌ای را برای شما ایجاد کند. یافتن راه‌هایی برای کنترل استرس خود هم برای خودتان و هم تمام خانواده ضروری است. حفظ سلامتی هرچه بیشتر جسمی و روحی می‌تواند به مقابله با اثرات استرس کمک کند. همچنین زمانی که از خودتان مراقبت می‌کنید از فرزندتان نیز می‌توانید مراقبت بیشتری داشته باشید.

از مطرح کردن جزئیات در پیش روی فرزندتان خودداری کنید

یکی از نکات مهم در مورد رفتار با کودکان طلاق این است که هنگام بحث در مورد جزئیات طلاق با دوستان، خانواده یا وكیل خود، اطمینان حاصل كنید فرزندتان شنونده حرف‌های شما نباشد. سعی کنید تعاملات خود با همسرتان را تا حد ممکن متمدنانه حفظ کنید، خصوصا وقتی در مقابل کودک با او تعامل دارید.

سعی کنید در صورت امکان تعارض بین خود و همسرتان را از بین ببرید. اگرچه ممکن است همیشه این امکان وجود نداشته باشد. وقتی والدین در مقابل بچه‌های خود دعوا می‌کنند این مسئله ممکن است منجر به جانب‌داری کودک یا وفاداری او به یکی از والدین شود.

کمک بگیرید

اکنون زمان آن نیست که همه کارها را بخواهید به‌تنهایی انجام دهید. با دوستان خود و همچنین کسانی که تجربیاتی مشابه تجربیات شما داشته‌اند صحبت کنید. همچنین می‌توانید به روانشناس مراجعه کنید تا در مورد احساسات خود صحبت کنید. وقتی از دیگران کمک می‌گیرید الگوی خوبی برای فرزندتان در مورد چگونگی سازگاری سالم با تغییرات اساسی خواهید بود.

چه زمانی لازم است در مورد نحوه رفتار با کودکان طلاق، کمک حرفه‌ای بگیرید؟

کمک از مشاور برای طلاق‌برخی از کودکان با مشکلات نسبتا کمی طلاق را پشت سر می‌گذارند، درحالی‌که بعضی دیگر، شرایط بسیار سختی را سپری می‌کنند. این مسئله در کودکان طلاق طبیعی است اما زمان گذاشتن شما برای فرزندتان و عشق ورزیدن و اطمینان دادن شما باید به او کمک کند تا بهبود یابد. اگر حتی بعد از انجام دادن نکات مطرح‌شده در مورد رفتار با کودکان طلاق، کودکتان همچنان دچار استرس و ناراحتی است ممکن است لازم باشد از متخصص کمک بگیرید.

مدتی طول خواهد کشید تا کودکان با مسائل مربوط به جدایی یا طلاق کنار بیایند، اما گذشت زمان باید به بهبود تدریجی آن‌ها کمک کند. اگر بعد از گذشت چند ماه از طلاق، اوضاع به جای بهتر شدن بدتر شود، ممکن است این شرایط نشانه این مسئله باشد که کودک شما دچار افسردگی، اضطراب یا عصبانیت شده است و نیاز به حمایت‌های بیشتری دارد. در صورت مشاهده علائم زیر لازم است به روانشناس کودک مراجعه کنید:

 • مشکلات خواب
 • تمرکز ضعیف
 • مشکل در مدرسه
 • سوءمصرف مواد مخدر یا الکل
 • اختلالات خودزنی یا اختلالات خوردن
 • طغیان‌های مکرر عصبانیت یا خشم
 • کناره‌گیری از عزیزان
 • بی‌علاقه شدن به کارهای موردعلاقه سابق

جمع‌بندی

کودکان طلاق

درنهایت، در بسیاری از مطالعات مطرح شده است که بچه‌ها در مقابل طلاق والدین خود، تاب‌آوری زیادی دارند. با این حال، تاثیرات طلاق والدین بر روی بچه‌های یک تا سه‌ساله، چالش‌برانگیزتر است. از سوی دیگر، همه بچه‌ها تاثیرات منفی ناشی از طلاق والدین را تجربه نمی‌کنند.کودکانی که در خانواده‌ای زندگی می‌کنند که تعارض در آن بسیار بالاست ممکن است طلاق را امری مثبت ببینند.

در پایان، در مورد رفتار با کودکان طلاق، مهم است که تمام تلاشتان را انجام دهید تا برای فرزندتان توضیح دهید که اگرچه شرایط در حال تغییر کردن است اما شما هنوز یک خانواده هستید. فرزندتان در این شرایط، بیشتر از هر چیز دیگری می‌خواهد بداند که هنوز می‌تواند عشق و حمایت بی‌قید و شرط شما را دریافت کند.

منابع: helpguide / healthline / psychologytoday / kidshealth

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد آرا: 0

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست