ترس کودک و انواع آن
 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. مهارت‌های فرزندپروری
 4. ترس کودک و انواع آن

ترس کودک و انواع آن

 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. مهارت‌های فرزندپروری
 4. ترس کودک و انواع آن
ترس کودک و انواع آن
ترس کودک و انواع آن

 در این مقاله قرار است درباره‌ی ترس کودک صحبت کنیم. مسئله‌ای که دغدغه‌ی بسیاری از پدر و مادرهاست. در این زمینه سوال‌های زیادی برای پدر‌ و مادر ها به وجود می‌آید و ما تلاش کرده‌ایم در این مقاله، به ۴ سوال مهم پاسخ دهیم:

 • آیا ترس کودک از چیزهای مختلف یک اتفاق عادی است؟
 • کودکان از چه چیزهایی می‌ترسند؟
 • هنگامی تجربه‌ی حس ترس توسط کودک، چه کمکی از دست پدر و مادر برمی‌­آید؟
 • آیا در زمینه‌ی ترس کودک نیاز است با یک متخصص مشورت کنیم؟

آیا ترس کودک از چیزهای مختلف یک اتفاق عادی است؟

بله! خیلی عادی است که گاهی اوقات حس ترس به سراغ کودکان بیاید. ترس یک حس است که به کودکان در برابر خطرهای احتمالی هشدار می‌دهد. چیزهایی که جدید هستند، صدای بلندی دارند یا خیلی بزرگ هستند می‌توانند این حس را در کودکان ایجاد کنند. وظیفه‌ی ما پدر و مادرها این است که به کودکمان کمک کنیم تا احساس امنیت به او دست دهد.

کودکان از چه چیزهایی می‌ترسند؟

چیزهایی که کودک از آن می‌ترسد ارتباط زیادی به سن و مرحله‌ی رشدی او دارد. برخی از ترس‌ها در سنی خاص بسیار عادی و معمول هستند. در ادامه درباره‌ی این ترس‌ها حرف می‌زنیم.

کودکان ۸، ۹ ماهه از چهره‌های جدید می‌ترسند. کودکان در این سن توانایی به خاطر سپردن چهره‌ی نزدیکانشان را دارند، به همین دلیل با دیدن یک فرد غریبه، احساس ترس می‌کنند و با گریه­کردن و جستجوی آغوش مادر، دنبال امنیت می‌گردند.

کودکان بین ۴ ماه تا ۲ سال از جدایی می‌ترسند. در این دوره کودکان نمی‌خواهند که پدر و مادرشان از آن‌ها جدا شوند و آن‌ها را ترک کنند. به همین دلیل تلاش می‌کنند که بیشتر در کنار پدر و مادرشان بمانند.

کودکان بین ۴ تا ۶ سال از تصورات و چیزهای خیالی می‌ترسند. کودکان در این سن می‌توانند تصور کنند اما نمی‌توانند بین چیزهای واقعی و غیرواقعی تمایز قائل شوند. به همین دلیل هیولا‌ها، موجودات زیر تخت یا داخل کمد، تاریکی و … آن‌ها را می‌ترساند. کودکان در این دوره ممکن است از صداهای بسیار بلند مثل رعد و برق هم بترسند.

کودکان بالاتر از ۷ سال از خطرهایی که ممکن است در زندگی واقعی رخ دهد، می‌ترسند. اتفاق‌هایی مانند بلایای طبیعی، مرگ، بیماری و …، همچنین کودکانی که به مدرسه می‌روند ممکن است نسبت به تکالیف، نمره­ی خوب گرفتن در درس یا طردشدن از جمع دچار اضطراب شوند.

هنگام تجربه‌ی حس ترس توسط کودک، چه کمکی از دست پدر و مادر برمی­‌آید؟

 • بهتر است فضای امن و راحتی را برای کودک فراهم کنیم. او را در آغوش بگیریم و با جملاتی مانند : چیزی نیست! من کنارتم! به آن‌ها بفهمانیم که مراقبشان هستیم و جایی برای نگرانی وجود ندارد.
 • متناسب با سن کودک، تلاش کنیم با آرامی با کودک در این باره حرف بزنیم و به او گوش دهیم. به کودک کمک کنیم تا احساساتش را بروز دهد و آن‌ها را در قالب کلمات و جمله‌ها بیان کند.
 • هنگامی که با فرد جدیدی ملاقات می­کنید، همان­طور که در کنار کودکتان هستید و به او احساس امنیت می‌دهید، در مسیر آشنا شدن کودک با فرد جدید، به او کمک کنید.
 • در ابتدا، در بازه‌های کوتاه‌تر از کودک خود جدا شوید و به تدریج این زمان را زیاد کنید. زمانی که قصد جدا شدن از کودک را دارید، او را در آغوش بگیرید، به او لبخند بزنید و حتما به او بگویید که باز­ خواهید­گشت.
 • برای کودکانی که از تنها خوابیدن و تاریکی می‌ترسند، بهتر است یک عادت خواب آرامش‌بخش ایجاد کنیم. برای مثال قبل از خواب برای آن‌ها قصه یا آواز بخوانیم. کاری کنیم که کودکمان احساس امنیت و دوست‌داشته­شدن کند.
 • به کودکان کمک کنیم تا به تدریج با ترس‌هایشان روبرو شوند. مثلا با کمک هم زیر تخت را نگاه کنیم تا مطمئن شویم چیزی زیر آن وجود ندارد!
 • در حضور کودکان از دیدن عکس‌ها و فیلم‌های خشن و ترسناک پرهیز کنیم.
 • به کودکان خود کمک کنیم تا برای چالش‌هایی مانند آزمون­دادن آماده شوند. به کودکمان خاطرنشان کنیم که به او اعتماد و اطمینان کامل داریم.

آیا در زمینه‌ی ترس کودک نیاز است با یک متخصص مشورت کنیم؟

بسیاری از کودکان می‌توانند با حمایت پدر و مادر خود، با ترس‌هایشان روبرو شوند. اما برخی از کودکان احساس ترس شدید‌تری را تجربه می‌کنند و برای رویارویی با آن، به کمک یک متخصص نیاز دارند.

اگر ترس‌های کودکانمان چنین ویژگی‌هایی داشت، بهتر است با متخصص در این باره مشورت کنیم:

 • بسیار شدید هستند یا پس از گذراندن سن معمول، هنوز با کودک باقی مانده‌اند.
 • باعث ایجاد نگرانی و اضطراب شدید در کودک شوند.
 • کودک را از کارهای روزمره مانند رفتن به مدرسه، تنهایی خوابیدن و … باز دارند.
 • باعث ایجاد علائم فیزیکی در کودک ( مانند دل­درد، سردرد، تپش قلب و … ) شوند.

تجربه‌ی شما در این زمینه چیست؟ آیا کودکتان ترس‌هایی را تجربه کرده است؟ در این زمینه چه کمکی به کودک کرده‌اید؟ آیا به متخصص هم مراجعه کرده‌اید؟ خوشحال می‌شویم اگر تجربیاتتان را برای ما و دوستان خود در میان بگذارید.

منبع : KidsHealth

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد آرا: 0

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست