آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان
 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. ارتباط با کودک
 4. آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان | اهمیت و راهکار‌های بهبود

آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان | اهمیت و راهکار‌های بهبود

 1. خانه
 2. روانشناسی کودک
 3. ارتباط با کودک
 4. آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان | اهمیت و راهکار‌های بهبود
آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان | اهمیت و راهکار‌های بهبود
آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان

مهارت‌های ارتباطی، توانایی‌هایی هستند که ما هنگام رد و بدل کردن اطلاعات با دیگران از آن­ها استفاده می‌کنیم. مهارتهای ارتباطی به ما کمک می‌کنند تا منظور دیگران را بفهمیم و مقصود خود را به دیگران منتقل کنیم. این مهارت‌­ها شامل صحبت ­کردن، گوش­ دادن مؤثر و فعالانه در بحث‌ها، بازخورد دادن، صحبت در میان عموم افراد و … است. در این مقاله سعی داریم درباره‌ی اهمیت آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان و راهکار‌هایی برای بهبود آن، صحبت کنیم. فهرست مطالبی که در این مقاله می­خوانید، به شرح زیر است:

 • اهمیت آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان
 • مهارت‌های اولیه‌ای که کودکان باید آموزش ببینند
 • راهکار‌هایی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی کودکان

اهمیت آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان

پیش از هر چیز، خوب است بدانیم چرا یادگیری مهارت‌های ارتباطی، در رشد کودک اهمیت دارند. از مهم­ترین علت‌­های این موضوع می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آموزش مهارتهای ارتباطی به کودکان باعث می­شود تا آن‌ها با شیوه‌ی درست، احساسات خود را بروز دهند و درباره‌ی احساساتشان صحبت کنند.
 2. مهارت‌های ارتباطی باعث تسهیل یادگیری و تبادل اطلاعات مفید با دیگران می‌شود.
 3. مهارت‌های ارتباطی باعث تقویت هوش هیجانی کودک می‌شود.
 4. کودکی که از طریق سخن­‌گفتن، راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار می‌کند، احتمالا در ارتباطات نوشتاری هم بهتر عمل خواهدکرد. این اتفاق تأثیر به‌سزایی بر پیشرفت تحصیلی کودک خواهدگذاشت.
 5. احتمال بروز اختلالاتی نظیر افسردگی یا کمبود عزت نفس در کودکانی که در مهارت‌های ارتباطی دچار مشکل هستند، بیشتر است.

اهمیت آموزش مهارت های ارتباطی به کودکان مهارت‌های اولیه‌ای که کودکان باید آموزش ببینند

حال که از اهمیت این مهارت­‌ها و پرورش آن­ها در کودکان خود آگاه شدیم، لازم است در مورد مهارت‌های اولیه‌ای که کودکان باید آموزش ببینند، صحبت کنیم.

 1. کودکان با یادگیری مهارت‌های ارتباطی، باید توانایی برقراری ارتباط چشمی در هنگام صحبت­‌کردن با دیگری را داشته‌­باشند. این کار نشانه‌ی احترام و علاقه‌ به فرد مقابل و صحبت‌های اوست.
 2. با یادگیری مهارت‌های ارتباطی، کودک می‌تواند درست و واضح صحبت کند. باید توجه کنیم که تلفظ درست کلمات مورد استفاده‌ی کودک، بخشی از مهارت‌های ارتباطی است. هم­چنین، کودک باید بیاموزد که شمرده و بدون عجله صحبت کند.
 3. با یادگیری مهارت‌های ارتباطی، کودک به تدریج یاد می‌گیرد که در میان صحبت‌های دیگران نپرد و برای بیان نظرات خود، تا پایان مکالمه صبر کند.
 4. مثل همیشه، پدر و مادر باید الگوهای بسیار خوبی برای کودکان باشند. هنگامی که پدر و مادر شنونده‌های خوبی بوده و با همدلی به حرف‌های کودکان گوش دهند، کودکان نیز یاد می­گیرند که در ارتباط با دیگران، به حرف‌های آن­ها با دقت گوش داده و واکنش مناسبی نشان دهند.
 5. یادگیری مهارت‌های ارتباطی به کودکان کمک می‌کند تا به خوبی به یک گفت‌وگو بپیوندند، خود را معرفی کنند و وارد گفت‌و‌گو شوند.

موارد بالا از جمله مهارت‌های پایه و  مهم در قالب مهارت‌های ارتباطی است که کودکان باید آن‌ها را یاد بگیرند. تیم باوان، تلاش می‌کند تا در آینده به صورت بسیار جامع به مبحث مهارت‌های ارتباطی در کودکان بپردازد و این مقاله، صرفا مقدماتی برای آشنایی خانواده‌ها با این مهارت مهم است. در بخش بعد درباره‌ی راهکار‌های بهبود مهارت‌های ارتباطی کودکان صحبت خواهیم کرد.

راهکار‌هایی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی کودکان

۱-با کودکان خود به صورت مداوم صحبت کنیم

کودکانی که در مهارت‌های ارتباطی ضعیف هستند، تمایل بسیار کمی به صحبت‌­کردن دارند. بنابراین بهتر است تا در شرایط مختلف با آن‌ها حرف بزنیم و آن‌ها را به شرکت در بحث و گفت‌و‌گو ترغیب کنیم. حرف‌­زدن با کودک در هنگام رانندگی تا رسیدن به مقصد، حرف‌­زدن با کودک در هنگام پختن غذا یا حرف‌­زدن با کودک در هنگام پخش تبلیغ‌های تلویزیونی درباره‌ی فیلم مورد نظر از مثال‌هایی است که می‌توان برای مکالمه با کودک استفاده کرد.

۲-روزت چطور بود؟

بهتر است که با تشویق کودکان، از آن‌ها بخواهیم تا روزشان را برای ما توصیف کنند. تلاش کنیم تا کودکان جزئیات بیشتری را تعریف کنند و از کلیات دور شوند.  همچنین می‌توانیم با پرسیدن سوال‌هایی مانند «بهترین و بدترین اتفاق امروز مدرسه چی بود؟» به کودک کمک کنیم تا وقایع را به یاد آورده و آن‌ها را در ذهن خود ترتیب‌بندی کند. لازم به ذکر است که به یاد آوردن و ترتیب‌بندی کردن وقایع، از جمله مهارت‌های چالش­‌برانگیز برای کودکان به شمار می‌آید. همچنین فراموش نکنیم که چنین ارتباطاتی پیوند ما را با فرزندمان تقویت می‌کند.

تشویق کودکان به صحبت کردن

۳-به حرف‌های کودکان گوش بسپاریم و واکنش‌های مناسبی نشان دهیم

شاید بتوان از این راهکار به عنوان یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها یاد کرد. زمانی که کودک با ما صحبت می‌کند، بهتر است که در جواب، بخشی از حرف­های او را تکرار کرده و با یک سوال جمله را ادامه دهیم. برای مثال هنگامی که کودک درباره‌ی نقاشی‌اش با ما حرف می­زند، می‌توانیم از چنین جمله‌ای در جواب استفاده کنیم: «چقدر کار قشنگی، حتما برای کشیدن این نقاشی کلی تلاش کردی و زمان گذاشتی. به نظرت چه کارهای هنری جذاب دیگه‌ای میشه انجام داد؟ برای اون کارا چه چیزایی نیاز داری؟»

گوش دادن به کودک و حرف های فرزند

۴-مکالمه به همراه نقش‌آفرینی

بهتر است درباره‌ی موقعیت‌هایی که برای کودکان اضطراب‌آفرین است، حرف بزنیم. می‌توانیم این کار را به صورت یک مکالمه به همراه نقش‌آفرینی انجام دهیم و هر بار خود را جای یکی از شخصیت‌های موقعیت گفته‌­شده بگذاریم. با استفاده از این روش، کودک می‌تواند به سناریو‌های مختلف و نحوه‌ی واکنش نشان دادن به آن‌ها بیندیشد. این اتفاق منجر به کاهش استرس و اضطراب کودکان خواهدشد.

نقش آفرینی و آموزش زبان بدن به کودک

۵-آموزش زبان بدن به کودکان

آموزش زبان بدن به کودکان، به آن‌ها کمک می‌کند تا در برخی مواقع، احساسات خود را بدون صحبت­‌کردن بیان کنند. بهتر است  زمانی را به آموزش زبان بدن به کودکان اختصاص دهیم.

۶- مطالعه به همراه کودک

مهم نیست که با کودکانمان چه کتابی می‌خوانیم. مهم این است که این فعالیت را با همراهی هم انجام دهیم. اشکالی ندارد اگر کودک هر شب کتابی یکسان را برای مطالعه انتخاب کند. چرا که او با هربار مطالعه‌ی کتاب، به فهم عمیق‌تری نسبت به داستان، شخصیت‌های داستان، کلمات مورد استفاده و دستور زبان استفاده‌­شده در کتاب می‌رسد. بهتر است به نوبت کتاب را برای یکدیگر با صدای بلند بخوانیم (تا جایی که کودک توانایی انجام این کار را داشته‌باشد) و بعد از پایان­‌یافتن کتاب، درباره‌ی مواردی نظیر داستان، شخصیت‌ها، کلمات جدید و … با کودک صحبت کنیم.

مطالعه همراه کودک و آگاهی از نقطه نظرات او

۷-آگاهی از نقطه‌نظرات کودک

در مسیر بهبود مهارت‌های ارتباطی کودک، باید تلاش کنیم تا کودک نظرات و احساسات خود را نسبت به موضوعات مختلف بروز دهد. به همین دلیل بهتر است در تصمیم‌گیری‌های روزانه، از کودک نظر بپرسیم. مثلا می‌توان از او این سوال‌ها را پرسید: «به نظر تو برای خرید کتاب کدوم کتابفروشی بریم؟» یا «به نظرت امشب چه غذایی بخوریم؟»؛ همچنین می‌توانیم از نقطه‌­نظرات کودک نسبت به اتفاقات روزانه آگاهی پیدا کنیم. سوال‌هایی مانند «نظر تو درباره‌ی اتفاق دیروز چی بود؟ به نظرت چرا فلانی با فلانی بحثش شد» و …

۸-تشویق کودکان به نوشتن

نوشتن (نوشتن دفتر خاطرات یا نوشتن برای مجله‌ها) به کودک کمک می‌کند تا راحت‌تر افکار و احساسات خود را با دیگران در میان بگذارد؛ همچنین این کار سبب افزایش اعتماد به نفس کودک می­شود و به او کمک می­کند برای پاسخ‌­دادن به پرسش‌های مختلف در مکالمه‌­ها و معاشرت‌های روزمره، آماده شود. پرسش­هایی مانند “از خودت بگو، چه کارا می­کنی؟ چه خبر؟ و …”

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده ­باشد. بسیار خوشحال می­شویم اگر نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا با کمک شما، مقالات بهتر و مفید‌تری ارائه دهیم😊 همچنین اگر این مقاله برایتان جذاب بود می‌توانید به مقاله‌ای که درباره‌ی بازی‌های بهبود دهنده‌ی مهارت‌های ارتباطی کودک نوشته‌ایم، سر بزنید.

اگر فکر می‌کنید این مقاله می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد، خوشحال می­شویم تا آن را برای دیگران هم بفرستید و در نشردادن آن به ما کمک کنید.

منابع : Parentingfirstcry / Indeed / Undrestood

میانگین امتیاز: ۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست