معرفی بازی مهارت ارتباطی کودک
  1. خانه
  2. سرگرمی کودک
  3. بازی کودک
  4. معرفی بازی و فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت ارتباطی کودک

معرفی بازی و فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت ارتباطی کودک

  1. خانه
  2. سرگرمی کودک
  3. بازی کودک
  4. معرفی بازی و فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت ارتباطی کودک
معرفی بازی و فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت ارتباطی کودک
معرفی بازی مهارت ارتباطی کودک

در این مقاله، قصد داریم بازی‌هایی را که منجر به بهبود مهارت ارتباطی کودک می‌شوند، معرفی کنیم؛ همچنین توصیه می‌کنیم به مقاله‌ی ما درباره‌ی آموزش مهارت‌های ارتباطی به کودکان سر بزنید. خب! برویم به سراغ بازی‌ها

۱-مسیریابی

مهارت ارتباط غیرکلامی، از جمله مهارت‌های مورد نیاز کودک است. برای بهبود این مهارت می‌­توانیم بازی مسیریابی را با کودک انجام دهیم. ابتدا از کودک بخواهیم که یکی از مکان‌های مورد علاقه‌اش را انتخاب کند. سپس مسیر رسیدن به آن مکان را بر روی کاغذ رسم کند. در ادامه به همراه کودک وارد این سفر شویم و تلاش کنیم با مسیری که او رسم کرده، به مقصد برسیم. در مسیر می‌توانیم راهکار‌هایی را به کودک آموزش دهیم تا با استفاده از آن‌ها، بتواند منظورش را از طریق رسم علائم و اشکال مختلف، بهتر بیان کند.

۲-نشان بده و بگو!

می­توان با همراهی کودک یک موضوع را برگزید (مثل میوه‌ی مورد علاقه، کتاب مورد علاقه و … ). پس از انتخاب موضوع می‌توان از کودک خواست تا به چیز‌هایی که به موضوع مربوط می­شود، فکر کند و در مورد آن، ۵ جمله صحبت کند. این فعالیت، تاثیر بسیار مهمی در بهبود ارتباطات کلامی کودک دارد.

۳-بیا باهم قصه بگیم!

قصه‌گویی فعالیتی است که کودکان، علاقه‌ی بسیاری به آن دارند. برای انجام این بازی می‌توان تعدادی عکس انتخاب کرد و در اختیار کودک قرار داد. سپس می‌توانیم از کودک بخواهیم تا عکس‌ها را طبق ترتیبی پشت هم چیده و درباره‌ی آن‌ها یک قصه روایت کند. نوع دیگر این فعالیت به این صورت است که فقط یک عکس را به کودک ارائه دهیم و از او بخواهیم که درباره‌ی عکس حرف بزند یا قصه بگوید. این بازی علاوه بر افزایش مهارت‌های ارتباطی کودک، به افزایش خلاقیت او نیز کمک می‌کند.

۴-سخنرانی بزرگ!

تمرین ارائه‌­دادن توسط کودکان، نه تنها باعث افزایش مهارت‌ ارتباط گفتاری آن‌ها می­شود، بلکه کمک می­کند با اضطراب کمتر، برای صحبت در مکان‌های عمومی تمرین کنند. می­توانیم به کمک کودکمان موضوعی را انتخاب کنیم. سپس از او بخواهیم تا در مورد این موضوع یک ارائه آماده کند و در جمع خانواده، موضوع مورد نظر را ارائه دهد. البته نباید فراموش کنیم که باید در این مسیر همراه کودک باشیم و به او کمک کنیم.

۵-فی‌البداهه بگو!

تمرین فی‌البداهه، علاوه بر بالابردن مهارت‌های ارتباطی و گفتاری کودک، باعث بیان دقیق و درست ایده‌های مبتکرانه‌ توسط کودک می‌شود. برای تمرین فی‌البداهه با کودکان، می­توان یادداشت‌هایی از موضوعات مختلف انتخاب کرد و در اختیار کودک قرار داد، سپس از او خواست یکی از موضوعات را به طور تصادفی انتخاب کند و در لحظه درباره‌ی موضوع مورد نظر صحبت کرده و نظراتش را ارائه دهد.

۶-من خوشحالم یا غمگین؟

یکی از بخش‌های مهم ارتباط غیرکلامی، فهم حالت چهره‌ی اشخاص و زبان بدن آن‌ها و همچنین استفاده­‌ی صحیح از زبان بدن به منظور انتقال احساسات است. برای این‌که این مهارت را در کودکانمان پرورش دهیم، می­توانیم از این بازی استفاده کنیم؛ اسم تعدادی احساس را بر روی کارت‌هایی بنویسیم و از کودک بخواهیم با برداشتن هر کارت، احساس مورد نظر را با حالات چهره و بدنش اجرا کند و ما حدس بزنیم. همچنین می­توانیم از کودک بخواهیم که حالت چهره‌ی احساس مورد نظر را نقاشی کند و ما تلاش کنیم تا احساس مورد نظر را حدس بزنیم. در این بازی، کودک به‌تدریج می‌آموزد که چطور با حالات چهره یا زبان بدن، با دیگران ارتباط برقرار کند.

۷- بیست‌­سوالی!

بیست­‌سوالی هم یکی از بازی‌هایی ‌است که برای بهبود مهارت های ارتباطی کودک به کار می‌رود. روش انجام این بازی به این صورت است که ما کلمه‌ای را در ذهن خود در نظر می­گیریم و کودک باید تلاش کند تا با پرسیدن حداکثر ۲۰ سوال از ما، به کلمه‌ی مورد نظر پی ببرد. لازم است به این نکته اشاره کنیم که این بازی، مهارت پرسیدن سوال‌های درست و دقیق را به کودکان آموزش می‌دهد. 😊

۸-شی رو شناسایی کن!

این بازی برای کودکان ۴ و ۵ ساله مناسب است. ابتدا چشمان یکی از کودکان را می‌بندیم. سایر کودکان یک شئ را انتخاب می‌کنند و هر کدام یه توضیح درباره‌ی شئ مورد نظر می‌دهند و کودکی که چشمانش بسته ‌است، باید شئ مورد نظر را حدس بزند.

امیدواریم معرفی این بازی‌ها برای شما مفید بوده ­باشد. تلاش ما این است که در گذر زمان این مقاله را به‌روزرسانی کنیم و بازی‌های جدیدی را در آن معرفی کنیم. اگر بخش معرفی بازی ما را دوست دارید، برایمان نظر بگذارید تا درباره‌­ی موضوعات متنوع دیگر هم به معرفی بازی بپردازیم؛ همچنین اگر بازی‌های دیگری برای بهبود مهارت ارتباطی کودک می‌شناسید، خوشحال می‌شویم به ما اطلاع دهید تا به فهرست بالا اضافه کنیم.

منبع : ParentingFirstcry

میانگین امتیاز: 4 / 5. تعداد آرا: 4

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست