معرفی کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند
  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. ترجمه‌های موازی
  5. معرفی کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند

معرفی کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند

  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. ترجمه‌های موازی
  5. معرفی کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند
معرفی کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند
معرفی کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند

مشخصات کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند

نویسنده و تصویرگر: ایوا ایلند / مترجم: مژگان بدریان / ویراستار: شهرام رجب‌زاده / چاپ اول: ۹۸ / ناشر: زعفران


کتابی ساده و گویا، با تصاویری خطی با چند رنگ محدود. محدودیت رنگ نه‌تنها به کتاب لطمه‌ای نزده، بلکه به زیبایی‌هایی کتاب هم افزوده است. زیبایی‌هایی که با نوع خطوط و رنگ‌ها نشان داده می‌شود. قدرت تصویرگری ایوا ایلند را می‌توان در این دانست که از همان صفحه داخل جلد کتاب ما را وارد دنیای خودش می‌کند، همچنین دو صفحه در ابتدا و انتهای کتاب کشیده که کل مفهوم کتاب را در آن‌ها خلاصه کرده است، مفهوم رنگ سرد آبی برای غصه و استفاده از رنگ گرم قرمز برای جاهایی که معنای زندگی و سرزندگی را نیاز داریم. از تصویرگری عالی کتاب بیش از این‌ها می‌شود گفت، اما کمی هم‌ به متن بپردازیم.

متن کتاب در هر صفحه جمله‌‌های کوتاهی است درباره آمدن غصه به خانه، اینکه نمی‌شود او را راه نداد یا پنهانش کرد. گاهی با او یکی می‌شویم اما می‌شود غصه را پذیرفت، کنارش نشست، یا با او شکلات داغ خورد، یا دعوتش کرد به گردش. وقتی غصه را بپذیریم و نامی برایش انتخاب کنیم، آن وقت شاید مثل لحافی گرم ما را در بر بگیرد. و شاید وقتی صبح از خواب بیدار شویم، دیگر غصه رفته باشد.

مفهوم نامگذاری احساسات و وارد کردن آن‌ها در حیطه شناخت خودمان، پذیرش هر نوع احساسی، همدلی با خودمان، به زندگی ادامه دادن حتی اگر غصه داریم و پذیرش بی‌قیدوشرط آن، و رفتن به طبیعت برای بهتر کردن حالمان مطالبی است که می‌توانیم در خلال خواندن این کتاب کم‌کلمه‌ اما پرازحرف دریابیم.

این کتاب را هم تاک (موسسه تاریخ ادبیات کودکان) هم پرتقال چاپ کرده‌اند، اما من چاپ دوزبانه زعفران را ترجیح می‌دهم و در اینجا هم براساس همان برایتان‌ نوشته‌ام.

نویسنده: شکوفه صمدی


آیا شما این کتاب را خوانده‌اید؟ به نظرتان نیاز است که چیزی به معرفی کتاب وقتی غصه در خانه ات را می‌زند اضافه کنید؟ اگر دوست دارید می‌توانید نظرتان را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این کتاب را از این لینک تهیه کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد آرا: 0

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست