معرفی کتاب یک پیاده‌روی طولانی تا آب
  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. داستان/رمان
  5. معرفی کتاب یک پیاده روی طولانی تا آب

معرفی کتاب یک پیاده روی طولانی تا آب

  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. داستان/رمان
  5. معرفی کتاب یک پیاده روی طولانی تا آب
معرفی کتاب یک پیاده روی طولانی تا آب
معرفی کتاب یک پیاده‌روی طولانی تا آب

مشخصات کتاب یک پیاده روی طولانی تا آب

نویسنده: لیندا سو پارک / مترجم: پونه افتخاری‌یکتا / ویراستار: شهرام بزرگی / تعداد صفحات: ۹۴ / چاپ اول: ۱۳۹۵ / چاپ هفتم: ۱۳۹۸ / ناشر: پرتقال


رمان‌های کودک خیلی وقت نیست که به بازار آمده‌اند. رمان کودک قالب جدیدی است که در ایران و جهان خیلی زود مخاطبان خود را پیدا کرده است. در این بین، رمان‌های کودکی که براساس زندگی واقعی نوشته شده باشند بسیار ارزشمندند. ارزشی که اگر با تکنیک‌های داستان‌نویسی همراه شود نتیجه جذاب‌تر خواهد شد.

یک پیاده‌روی طولانی تا آب از این دست رمان‌هاست‌. رمانی که براساس زندگی واقعی سلوا دوت نوشته شده است. در این رمان، دو داستان موازی از یک کشور اما در دو زمان متفاوت روایت می‌شود که در انتها به هم می‌رسند. روایت خود سلوا در کنار روایت نی‌آ در سودان که در کتاب با دو رنگ جوهر متفاوت نشان داده شده است. درست است که در کل رمان همراه قهرمان‌های داستان با لحظه‌های سخت دست‌وپنجه نرم می‌کنیم و تلخی‌های بسیار می‌چشیم، اما امید همچنان زنده است و جمله‌ای که سلوا از عمویش یاد گرفته مثل یک ورد در ذهنمان تکرار می‌شود: فقط یک گام دیگر.

این همان چیزی است که شاید لازم است ما بزرگ‌ترها هم تمرین کنیم. با خواندن چنین سرگذشت‌هایی شاید بیشتر باور کنیم که در موقعیت‌های سخت می‌شود فقط به یک قدم پیش‌ رو فکر کرد و به خود گفت: «فقط همین یک قدم». چنین تفکری در فرهنگ ایرانی هم وجود دارد؛ آنجا که شیخ ابوسعید ابوالخیر برای سخنرانی به مسجدی رفت، جمعیت زیاد و جا کم بود و مردی گفت هر کس از جایی که نشسته یک قدم جلوتر بیاید. ابوسعید بالای منبر رفت و گفت هرچه من می‌خواستم بگویم این مرد گفت. از جایی که نشسته‌اید برخیزید و قدمی فراتر بروید.

در کنار این مفهوم زیبا، صبوری و کمک به همنوع، تصمیم‌گیری در موقعیت‌های دشوار، اهمیت خانواده، کمک داوطلبانه‌، جمع‌آوری کمک‌های همگانی برای طرح‌های بزرگ را جزو مفاهیمی می‌دانم که می‌شود پس از خواندن این کتاب به آن‌ها فکر و با کودک گفت‌وگو کرد. یادمان باشد یکی از بهترین راه‌های تمرین موقعیت‌های دشوار این است که آن را از زبان دیگران بشنویم، خودمان را جای آن افراد بگذاریم و آن ماجرا بشود جزیی از تجربه‌های نزیسته‌ای که به حیطه مسائل آشنای ما آمده است. با کمبود آبی که ما در ایران با آن مواجهیم، خیلی خوب است حواسمان باشد که کتاب‌هایی با این موضوعات بخوانیم تا هم اهمیت آب برای ما و کودک ما روشن شود، و هم سهم خودمان را در حل چنین مسائلی کم نبینیم. منتظر دیگران ننشینیم. یک قدم برداریم، همان طور که سلوا دوت سهم خودش را برداشت.

نویسنده: شکوفه صمدی


اگر شما هم چیزی به ذهنتان می‌رسد که بخواهید به معرفی کتاب یک پیاده روی طولانی تا آب اضافه کنید، بسیار خوشحال می‌شویم آن را در کامنت‌ها برایمان بنویسید. اگر هم کتاب را نخوانده‌اید می‌توانید برای تهیه‌اش به این لینک مراجعه کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد آرا: 1

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست