خداحافظ دوست من،سلام دوست من
  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. کتاب تصویری/کتاب بازی
  5. معرفی کتاب خداحافظ دوست من سلام دوست من

معرفی کتاب خداحافظ دوست من سلام دوست من

  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. کتاب تصویری/کتاب بازی
  5. معرفی کتاب خداحافظ دوست من سلام دوست من
معرفی کتاب خداحافظ دوست من سلام دوست من
خداحافظ دوست من،سلام دوست من

مشخصات کتاب خداحافظ دوست من سلام دوست من

نویسنده و تصویرگر: کوری دورفلد / مترجم: رضی هیرمندی / ناشر: پرتقال


خوشا به حال انتشارات پرتقال که رضی هیرمندی هم این کتاب، هم کتاب‌ خرگوش گوش داد از کوری دورفلد را در آن نشر به چاپ رسانده است. به‌گمانم هر دو این کتاب‌ها آن قدر خوب هستند که وزنی خاص به کارنامهٔ ناشر بدهند.

بازی‌های قشنگ کتاب با مخاطب از همان روی جلد شروع می‌شود. از همان جا که  می‌خوانیم: «خداحافظ دوست من!» و در جواب می‌شنویم: «سلام دوست من!»

این آشنایی‌زدایی خوبی است برای ما که ذهنمان عادت کرده بشنود: «هر سلامی یه خداحافظی داره.» اما در این کتاب، عکسش را می‌خوانیم: «بعد از هر خداحافظی … نوبت می‌رسد به سلام.»

این ویژگی کتاب را دوست دارم که از اول می‌رود سراغ اصل حرفش، بی‌ هیچ حاشیه رفتن اضافی. ترجمه هم گویا و روان است. تازه کلی حرف هم می‌شود در تصاویر همین صفحه خواند. شکل صورت کودک که به‌خوبی اضطراب جدایی را تداعی می‌کند، با صورت مادر، هم‌کلاسی‌ها، و سگ فرق می‌کند. همیشه حسرت برده‌ام به تصویرگران توانمندی که با چند خط ساده می‌توانند به‌خوبی احساسات و خصوصیات افراد را به نمایش بگذارند. صفحهٔ مربوط به خداحافظی با آدم‌برفی را مقایسه کنید با صفحهٔ کناری آن: «سلام به چاله‌چوله‌ها». و بعد ببینید که چه هوشمندانه این دو کنار هم قرار گرفته‌اند، و چقدر خوب است که این تقابل در چهرهٔ چارلی و استلا هم دیده می‌شود.

چه ایدهٔ خوبی است که با اسباب‌کشی ادامه پیدا می‌کند که این یعنی  خداحافظی با دوستی که این قدر با او خوش می‌گذشت و حالا سلامی به دنیایی جدید و این بار استلاست که در دوستی پیش‌قدم می‌شود و سلام‌ می‌گوید. شاید چون استلا منفعل نیست، و با اینکه غصه می‌خورد یک‌جا نمی‌نشیند و شروع می‌کند به نامه‌نوشتن به چارلی. چیزی که لازم است ما والدین و مراقبان‌ کودک تمرین کنیم تا اول خودمان بیاموزیم و بعد کودکان خودشان از ما یاد خواهند گرفت.

این کتاب را لازم است بارها بخوانیم، هم متن را بخوانیم و هم تصاویر را. بله، تصاویر را لازم است بخوانیم. خواندنی از جنس دوباره و چندباره دیدن. تا کشف کنیم که چقدر رنگ متفاوت صفحات معنادار است، چقدر گذر فصل‌ها در تصاویر نمایان است بدون اشارهٔ مستقیم در جمله‌ها، چقدر حالات چهرهٔ سگ متناسب با صاحبش است و مراسم یادبودی که برای ماهی مرده، جیل، می‌گیرند چقدر ممکن است برای ما الهام‌بخش باشد. چند نفر از ما بلدیم این طوری با حیوان خانگی‌مان خداحافظی کنیم؟ اصلاً حیوان خانگی نه، چند نفرمان بلدیم با دوستان یا عزیزان رفته، چه به سفر رفته‌ها چه از دنیا رفته‌ها، این طوری خداحافظی کنیم و بزرگداشت بگیریم؟ ما بلد نیستیم و در غم می‌مانیم، انگار چیزی به عزیزِ رفته بدهکاریم. اما این کتاب به ما یادآوری می‌کند سوگواری‌ات را بکن، بزرگداشتت را بگیر و بعد برگرد به زندگی. بدهی ما فقط به زندگی است. زندگی منتظر ما نمی‌ماند، اما هر وقت با چیزی خداحافظی کنیم به ما سلامی دوباره می‌گوید، یا شاید هم منتظر می‌ماند تا ما به او سلام بگوییم.

این کتاب را مناسب کودکان و خانواده‌هایی می‌دانم که با اسباب‌کشی، مهاجرت، جدایی، سوگ، و هر نوع ازدست‌دادن یا ورود به دنیای جدید مواجه‌اند. از آن کتاب‌هایی است که با یک بار خواندن تمام نمی‌شود. جا برای کشف و گفت‌وگو و برگشت بسیار دارد.

یادم رفت بنویسم که چقدر کتاب در روی لبهٔ تیغ حرکت می‌کند و چقدر خوب از پس آن برآمده است. یعنی می‌توانست خیلی راحت بیفتد در دام حرف زدن به جای نشان دادن.

جزء‌به‌جزء نقاشی‌های کتاب را  حرف برای گفتن دارد. آن خرده‌کاغذها، آن طناب و اسکوتر داخل حیاط، آن قفسه‌های لباس که بالایشان اسم بچه‌ها داخل شکل حیوانات نوشته شده، خود قفسه‌ها -که مشابهش را در سرزمین قصه‌های کودکی دیده بودم- چقدر ارزشمندند و برای من نشانهٔ مراقبت از کودک و زمینه‌ای برای رشد توانمندی‌های کودک و تقویت مهارت‌هایش.

تنوع رنگ و شکل و جنس و نژاد آدم‌ها در این کتاب جذاب است. چقدر نقش سگ توی کتاب خوب نشان داده شده است: با آدم‌ها منتظر می‌ماند، با آن‌ها به آسمان و ستاره‌ها خیره می‌شود، و قشنگ نشان می‌دهد که او هم جزیی از خانواده‌ است. جزیی که خیلی وقت‌ها با تیغ سانسور از کتاب‌های ترجمه‌شده حذف می‌شود یا بدل می‌شود به گربه! آن وقت چطور انتظار داریم بچه‌های ما احترام به حقوق حیوانات را بیاموزند؟

نویسنده: شکوفه صمدی


آیا شما این کتاب را خوانده‌اید؟ به نظرتان نیاز است که چیزی به معرفی کتاب خداحافظ دوست من سلام دوست من اضافه کنید؟ اگر دوست دارید می‌توانید نظرتان را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این کتاب را از این لینک تهیه کنید.

میانگین امتیاز: ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست