کتاب کنسرت پنج موش بامزه
  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. داستان/رمان
  5. معرفی کتاب کنسرت پنج موش بامزه

معرفی کتاب کنسرت پنج موش بامزه

  1. خانه
  2. کتابخانه‌ی باوان
  3. کودک
  4. داستان/رمان
  5. معرفی کتاب کنسرت پنج موش بامزه
معرفی کتاب کنسرت پنج موش بامزه
کتاب کنسرت پنج موش بامزه

مشخصات کتاب کنسرت پنج موش بامزه

نویسنده و تصویرگر: چیساتو تاشیرو / مترجمان: حسام سبحانی تهرانی و ماندانا نارنجیها / ناشر: میچکا / چاپ چهارم: ۹۸


تا حالا شده بخواهید جایی بروید و راهتان ندهند؟ شده یواشکی وارد جایی شوید و به چیزی نگاه کنید که برایتان ممنوع کرده بودند؟ شده دلتان بخواهد کاری ممنوعه بکنید و در حین انجام آن، مچتان را بگیرند؟ آن وقت چه کرده‌اید؟

پنج تا موش داستان ما این طوری بودند. دوست داشتند بروند کنسرت قورباغه‌ها را ببینند، اما اجازه نداشتند. آن‌ها هم یواشکی رفتند. داشتند کنسرت را می‌دیدند که بیرونشان کردند. موش‌ها چکار کردند؟ آیا غصه خوردند؟ آیا نشستند و حسرت‌به‌دل ماندند؟ نه، آن‌ها دست‌به‌کار شدند، خودشان ساز ساختند، گروه تشکیل دادند و آواز تمرین کردند. بله، آن‌ها به جای دست‌روی‌دست‌ گذاشتن و غصه خوردن کاری کردند. کاری که دوست داشتند. بعد هم کنسرتی ترتیب دادند و خواندند. آیا داستان همین جا تمام شد؟ نه، قورباغه‌ها هم آمدند. فکر می‌کنید با آمدن قورباغه‌ها چه اتفاقی افتاد؟ آیا دعوا شد؟ آیا راهشان ندادند؟ آیا خواستند تلافی کنند؟ نه! موش‌ها با هم آهنگی را خواندند که در کنسرت قورباغه‌ها شنیده بودند و قورباغه‌ها هم همراه آن‌ها شدند: ای ماه زیبا، با نور زیبایت شب‌هایم را روشن کن/ ای ماه زیبا، با نقرهٔ مهتابت خوابم را زیبا کن …

این طوری هم شب موش‌ها زیبا شد و روشن هم شب قورباغه‌ها، و هم شب همهٔ کسانی که با آن‌ها همراهی کرده بودند.

داستان کنسرت پنج موش بامزه به‌‌خوبی به ما نشان می‌دهد که چطور می‌توانیم الگو بگیریم و خودمان کاری کنیم. چطور هر جای ماجرایی را نپسندیدیم، خلاف مسیر الگو پیش برویم.‌ پنج موش به جای تلافی، مسیری را برگزیدند که به لذت بیشتر خودشان و قورباغه‌ها منجر می‌شد. فکر می‌کنید از این بهتر می‌شود به کودکان گفت الگوپذیری می‌تواند و باید متناسب با نیاز ما تعریف شود؟ ما مجبور نیستیم هر چیزی را دربست بپذیریم. می‌توانیم بررسی کنیم، بخش‌های خوب هر چیزی را انتخاب کنیم و‌ بقیه‌اش را متناسب با نیازمان تغییر دهیم یا طراحی کنیم. موضوعی که شاید خیلی از بزرگ‌ترها هم لازم باشد به آن فکر کنند. فکر نمی‌کنید این طوری شاید خشونت هم در جامعهٔ ما کمتر شود؟

نویسنده: شکوفه صمدی


آیا شما این کتاب را خوانده‌اید؟ به نظرتان نیاز است که چیزی به معرفی کتاب کنسرت پنج موش بامزه اضافه کنید؟ اگر دوست دارید می‌توانید نظرتان را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید این کتاب را از این لینک تهیه کنید.

میانگین امتیاز: 5 / 5. تعداد آرا: 1

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
مطالب مرتبط:
فهرست